Bilişim 09 ARALIK 2015 / 11:39

Beyin kontrolü ile hareket eden araba geliştirildi

Çinli bir grup bilim insanı, 2 yıllık bir çalışma sürecinin ardından beyin kontrolü ile hareket edebilen bir araç geliştirmeyi başardılar.

Elektrikli araçlar, sürücüsüz araçlar derken Çinli bilim insanlarının geliştirdiği yeni nesil araç dikkatleri üzerine çekecek gibi görünüyor. Çin'in Nankai Üniversitesi'nden bir grup araştırmacı, 2 yıllık bir çalışmanın ardından sadece beyin gücüyle hareket edebilen bir araba geliştirdiler.
 

Reuters'de yer alan habere göre bilim insanları, geliştirdikleri aracın hiçbir fiziksel güce ihtiyaç duymadan, sadece beyin gücüyle çalışabildiğini ifade ediyorlar. Aracın çalışma prensibinden de söz eden araştırmacılar, şöforlerin kafalarına takacağı "beyin sinyallerini okuyabilen" bir ekipman ile araçlarını hareket ettirebileceklerini belirtiyorlar. Sürücüler yine aynı ekipman yardımıyla araçlarını kilitleyebilecekler. 

Araştırma ekibinden  Zhang Zhao yaptığı açıklamada, sürücülerin kafalarına takacağı ekipmanın 16 adet hassas alıcıya sahip olduğunu söyledi. Bu alıcı yardımıyla elde edilen "elektro-ensefalogram" sinyallerinin, yine kendileri tarafından geliştirilen program yardımıyla "komutlara" dönüştüğünü dile getiren Zhao, programının sürücülerin beyinlerindeki verileri kategorize ettiğinin altını çizdi. 

2 yıllık bir çalışmanın ardından geliştirilen beyin kontrollü aracın seri üretimi konusunda henüz bir açıklama yapılmadı. Buna karşın projenin başarılı bir şekilde ilerlemesi özellikle engelli insanların araç kullanabilmesi konusunda önemli bir adım olacağını söyleyebiliriz.