Bilişim 09 ARALIK 2015 / 11:39

Beyin kontrolü ile hareket eden araba geliştirildi

Çinli bir grup bilim insanı, 2 yıllık bir çalışma sürecinin ardından beyin kontrolü ile hareket edebilen bir araç geliştirmeyi başardılar.

Elektrikli araçlar, sürücüsüz araçlar derken Çinli bilim insanlarının geliştirdiği yeni nesil araç dikkatleri üzerine çekecek gibi görünüyor. Çin'in Nankai Üniversitesi'nden bir grup araştırmacı, 2 yıllık bir çalışmanın ardından sadece beyin gücüyle hareket edebilen bir araba geliştirdiler.
 

Reuters'de yer alan habere göre bilim insanları, geliştirdikleri aracın hiçbir fiziksel güce ihtiyaç duymadan, sadece beyin gücüyle çalışabildiğini ifade ediyorlar. Aracın çalışma prensibinden de söz eden araştırmacılar, şöforlerin kafalarına takacağı "beyin sinyallerini okuyabilen" bir ekipman ile araçlarını hareket ettirebileceklerini belirtiyorlar. Sürücüler yine aynı ekipman yardımıyla araçlarını kilitleyebilecekler. 

Araştırma ekibinden  Zhang Zhao yaptığı açıklamada, sürücülerin kafalarına takacağı ekipmanın 16 adet hassas alıcıya sahip olduğunu söyledi. Bu alıcı yardımıyla elde edilen "elektro-ensefalogram" sinyallerinin, yine kendileri tarafından geliştirilen program yardımıyla "komutlara" dönüştüğünü dile getiren Zhao, programının sürücülerin beyinlerindeki verileri kategorize ettiğinin altını çizdi. 

2 yıllık bir çalışmanın ardından geliştirilen beyin kontrollü aracın seri üretimi konusunda henüz bir açıklama yapılmadı. Buna karşın projenin başarılı bir şekilde ilerlemesi özellikle engelli insanların araç kullanabilmesi konusunda önemli bir adım olacağını söyleyebiliriz. 
" Bu sitede yer alan yazılar (içerik) üzerindeki 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu altında düzenlenen tüm maddi ve manevi haklar eser sahibi olan BThaber'e aittir. Söz konusu içerikler eser sahibinin izni olmadan kopyalanamaz, çoğaltılamaz, işlenemez, değiştirilemez veya başka internet sitelerinde ya da basılı veya görsel yayın yapan diğer mecralarda yayınlanamaz. "
Fetih Mah. Tahralı Sok. Kavakyeli Plaza C Blok No: 7 D: 5 34704 Ataşehir / İstanbul
+90 (216) 291 13 90
E-bülten Listemize Kaydolun