Bilişim 23 HAZİRAN 2011 / 16:53

Best Buy’ın müziği de buluta taşındı

BestBuy da kendi müzik bulut hizmetini hayata geçiriyor. Servis, Apple’ın iOS, Google’ın Android ve Research In Motion’ın BlackBerry işletim sistemlerinde kullanılabilecek.Bunu kullanmak için tek gereken ise müzik akışını sağlayan bir yazılımı yüklemek olacak. Masaüstü uygulama ev bilgisayarında iTunes’tan çalma listesini kopyalıyor ve bunları çok sayıda mobil cihazdan erişilebilir bir hesaba yerleştiriyor. Bunu sağlayan ise Catch Media’nın Play Anywhere servisi.

BestBuy internet sitesine göre, Best Buy Müzik Bulutu ile dijital müzik bilinmeyen bir yerde yaşıyor ama ona istediğiniz yerden erişebiliyorsunuz. Açıklamada, “Bağlantınız olmadığı zamanlarda bile en sevdiğiniz şarkıları ve çalma listelerini depolayabilirsiniz. Tek bir şarkı, bir çalma listesi, hatta bir sanatçı seçerek kapsamda olmasanız bile dinlemeye devam edebilirsiniz” denildi. Bu yapının ilk sürümünün bedeli 3.99 dolar ve sadece şimdilik, bir deneme sürümüne de erişilebiliyor. Bu deneme sürümünde şarkıların 30 saniyelik kısımlarına erişilebiliyor.

Yapılan eleştiriler hem olumlu hem de olumsuz

Bu bulut yapısı ile ilgili yorumlar ise biraz karışık görünüyor. Everything Mobile blogger’ı Brian Joseph, “Bu yapının kontrolüne çabucak alıştım ve kütüphane yapısının kişiselleştirilmesinden çok etkilendim” derken, PC Magazine’den Mark Hachman da bu yazılımı ‘çok sert, zorlu ve gereksiz tasarım kararları ile dolu bir yapı’ olarak tanımladı.

Best Buy’ın Music Cloud yapısı, Apple’ın iCloud’unun ardından açıklandı. Gartner Research analisti Michael Gartenberg’e göre, pazarda iyi olabilmek için bir farklılık yaratmaya ihtiyaç var. Çünkü yıllar içinde sayısız müzik servisi gelip geçti. Rhapsody gibi bazıları ise hala kullanıcı tabanlarını büyütmeye çabalıyor. Bu yapılar, bu modelin neden işe yaradığını kullanıcılarına anlatmak için bir değer yapısını da anlatmalı. Pund-IT analisti Charles King’e göre ise başarının anahtarı; Best Buy’ın bu fikri ne kadar iyi pazarladığına bağlı olacak.

Best Buy’ın halen yaklaşık bin 150 mağazası var ve Circuit City gibi mağazalarını kapatan ve online satışa geçen rakiplerine kıyasla, ekonomik durgunluktan en az seviyede etkilenmeyi de başardı.
" Bu sitede yer alan yazılar (içerik) üzerindeki 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu altında düzenlenen tüm maddi ve manevi haklar eser sahibi olan BThaber'e aittir. Söz konusu içerikler eser sahibinin izni olmadan kopyalanamaz, çoğaltılamaz, işlenemez, değiştirilemez veya başka internet sitelerinde ya da basılı veya görsel yayın yapan diğer mecralarda yayınlanamaz. "
Fetih Mah. Tahralı Sok. Kavakyeli Plaza C Blok No: 7 D: 5 34704 Ataşehir / İstanbul
+90 (216) 291 13 90
E-bülten Listemize Kaydolun