Bilişim 04 AĞUSTOS 2011 / 17:49

Beş yıl içinde mobil trafik katlanacak, M2M dönemi başlayacak

Beş yıl içinde akıllı makine ağı etrafımızı saracak

Deloitte, “Elektronik Haberleşme ve Eğilimler 2011” raporunu yayınladı. Türkiye’deki ve dünyanın diğer yerlerindeki teknoloji, medya ve telekomünikasyon eğilimlerine ışık tutan rapor, bu alanlarda yapılan diğer araştırmalara da atıfta bulunarak önemli analizler ortaya koyuyor. Rapora göre bu yıl en yüksek büyümenin yüzde 15 ile bilgi teknolojileri pazarında olması bekleniyor. Dünya genelinde ise önümüzdeki 5 yıl içinde mobil trafik 66 kat artacak. 2015’te dünya mobil trafiğinin yüzde 75’i veri, yüzde 25’i ses kaynaklı olacak. Sabit tarafta ise ses trafiğinin giderek azalması, veri trafiğinin her yıl yüzde 50 oranında artması bekleniyor.

Abonelerin sadakatleri sorgulanacak

Rapora göre Türkiye’de Aralık 2010 itibariyle mobil abone sayısı 61.8 milyon, abone yaygınlığı yüzde 85 seviyesinde seyrediyor. Raporda, “Mobil yaygınlıkta AB ortalamasının yüzde 126, en yüksek değerin yüzde 156 ile Finlandiya ve Türkiye'ye en yakın değerin yüzde 94 ile Fransa olduğu düşünüldüğünde; özellikle belli yaş grubunun altı ve üstünde daha gelişme fırsatı olduğu açıkça belirtiliyor. 2008 yılında 65.8 milyon aboneye karşılık yüzde 92 olan yaygınlık ile karşılaştırıldığında mobil numara taşına bilirliği ve sabit ödemeli (flate rate) tarifelerin etkisiyle oluşan konsolidasyonun 2010 yılında da sürdürdüğü anlaşılıyor.

Rapora göre 5 yıl içinde yeryüzünde mobil trafik 66 kat artacak, 2015'de mobil trafiğin yüzde 75'i veri, yüzde 25'i ses kaynaklı olacak. Sabit tarafta ise ses trafiği giderek azalırken veri trafiği her yıl yüzde 50 oranında artacak. Raporda, “Bunun doğal sonucu olarak işletmeci gelirlerinde de buna paralel değişimler olacaktır. Yankee Group tarafından 2010'da yayınlanan bir çalışmaya göre mobil haberleşme gelirleri içinde sesin payı sürekli azalacak, 2013 yılında toplam mobil gelirlerinin yüzde 26'sı veri (internet) kaynaklı olacaktır” deniliyor.

Önümüzdeki yılların en popüler konusu M2M

Rapora göre gelecekte M2M (Makineler arası iletişim) büyük popülerlik kazanacak. Raporda, “Ericsson tarafından yapılan değerlendirmelere göre 2020 yılına kadar cep telefonu, sabit telefon, bilgisayar, ev ve araba içi cihazları, müzik çalar, TV, elektronik kitap okuyucu ile endüstriyel makina ve algılayıcılardan oluşan 50 milyar kadar cihaz BT şebekeleri üzerinden iletişim halinde olacaklardır. M2M olarak da adlandırılan bu yeni alan insan sayısının 5-10 katına varan miktarlarda yeni kullanıcı sayısı yaratarak önümüzdeki yılların en popüler konusu olmaya adaydır” ifadelerine yer veriliyor.

Raporun tamamına bu adresten ulaşabilirsiniz.
" Bu sitede yer alan yazılar (içerik) üzerindeki 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu altında düzenlenen tüm maddi ve manevi haklar eser sahibi olan BThaber'e aittir. Söz konusu içerikler eser sahibinin izni olmadan kopyalanamaz, çoğaltılamaz, işlenemez, değiştirilemez veya başka internet sitelerinde ya da basılı veya görsel yayın yapan diğer mecralarda yayınlanamaz. "
Fetih Mah. Tahralı Sok. Kavakyeli Plaza C Blok No: 7 D: 5 34704 Ataşehir / İstanbul
+90 (216) 291 13 90
E-bülten Listemize Kaydolun