Bilişim 02 MAYIS 2016 / 16:27

Berlin Airbnb'ye sınırlama getiriyor

Berlin, Uber'den sonra bu kez de Airbnb ile karşı karşıya geliyor.

Son dönemde paylaşım ekonomisi giderek öne çıkıyor. Özellikle aracıları ortadan kaldırarak, hem kullanıcılar hem de kiralayanlar arasındaki iletişimi çok daha rahat bir hale getiren Uber ve Airbnb gibi platformlar, bu noktada kemikleşmiş sistemlerin de değişmesini beraberinde getiriyor.

Geçtiğimiz dönemde Uber ile önemli problemler yaşayan Berlin, bu kez de Airbnb ile karşı karşıya geliyor. Taşımacılığın kodlarını değiştirerek, bambaşka bir noktaya taşıyan Uber ile "korsan taksiciliği teşvik eden bir yapıya sahip olması" sebebiyle sorunlar yaşayan şehir, ilerleyen süreçte Uber'in faaliyetlerini kısıtlamaya kadar gitmişti.

Avrupa'nın önemli turistik merkezlerinden biri olan Almanya'nın başkenti Berlin'de vatandaşlar evlerini Airbnb üzerinden kiralıyorlar. Bu noktada Berlin’de yeterli sayıda uygun fiyatlı konutun varlığını güvence altına almak isteyen yetkililer, getirdikleri yeni yasa ile birlikte Airbnb konusunu da yasal prosedüre oturttular. 

1 Mayıs itibarıyla Airbnb'ye “Zweckentfremdungsverbot” adlı yeni bir düzenleme getirilirken, yeni yasayla beraber Berlin sakinlerinin dairelerini kısa süreki olarak Airbnb gibi siteler üzerinden kiralamalarına çeşitli kısıtlamalar getirildi. Buna göre ev sahipleri, evlerinin yüzde 50'den fazlasını turistlere kiralamaları yasaklanırken, bu yasağı çiğneyen ev sahiplerine binlerce euro'ya varn para cezaları verilecek. 

Konuyla ilgili daha geniş bilgiye bu adres üzerinden ulaşabilirsiniz.