Bilişim 15 ŞUBAT 2011 / 11:02

Barselona’dan RIM haberleri yağıyor

Research In Motion (RIM) Dünya Mobil Kongresi’nde 2011’in ikinci çeyreğinde LTE ve HSPA+ yüksek hız kablosuz geniş iletişim ağı destekli iki farklı BlackBerry 4G PlayBook tableti piyasaya sürmeye planladıklarını duyurdu. RIM bugün ayrıca BlackBerry akıllı telefon kullanıcılarının seyahatlerini planlayıp, rezervasyonlarını yapabilecekleri yeni BlackBerry Travel uygulamasını, 27 ülkede daha hizmete açtığı BlackBerry App World’ü ve RIM 2. BlackBerry Ortaklık Fonu’na mobil bilgi işleme alanında kullanılmak üzere 150 milyon dolarla önderlik ettiğini açıkladı.

LTE VE HSPA+ ağları için iki farklı BlackBerry 4G PlayBook modeli geliyorRIM, Dünya Mobil Kongresi’nde 2011’in ikinci çeyreğinde LTE ve HSPA+ yüksek hız kablosuz geniş iletişim ağı destekli iki farklı BlackBerry 4G PlayBook tableti piyasaya sürmeye planladıklarını duyurdu.RIM’in piyasaya sürmeyi planladığı bağlantı seçeneklerine göre dört farklı BlackBerry PlayBook tablet bulunuyor:1) Wi-Fi destekli BlackBerry PlayBook2) Wi-Fi ve WiMax destekli BlackBerry 4G PlayBook3) Wi-Fi ve LTE destekli BlackBerry 4G PlayBook4) Wi-Fi ve HSPA+ destekli BlackBerry 4G PlayBookYeni BlackBerry Travel App uygulamasıResearch In Motion (RIM) BlackBerry akıllı telefon kullanıcılarının seyahatlerini planlayıp, rezervasyonlarını yapabilecekleri ve seyahat sırasında yol ajandalarını düzenlerken bütünleşik bir deneyim yaşayabilecekleri yeni BlackBerry Travel uygulamasını duyurdu.Travel App ile BlackBerry akıllı telefon kullanıcıları artık seyahat aktivitelerini mobil olarak planlayıp rezervasyonlarını yapabilecek ve paylaşabilecek.

RIM Yazılım ve Servislerden Sorumlu Başkan Yardımcısı Jim Tobin, yeni uygulamayla ilgili olarak “BlackBerry Travel App, seyahat edenler için alışık oldukları BlackBerry takvimlerinde yol çizelgelerini, profillerini ve son uçuş durumlarını eşsiz bir bütünlük içerisinde göstermesi amacıyla tasarlandı. Ayrıca BlackBerry Travel App, seyahat endüstrisi liderlerinin RIM ile çalışıp gelişmiş hizmet ve müşterileri için daha iyi seyahat deneyimi sağlamalarını ve bir diğer taraftan seyahat sağlayıcıları için de yeni gelir fırsatı sağlayabilecekleri çok büyük bir fırsatı temsil ediyor” dedi. BlackBerry Travel App’in yolcuların seyahat planlamaları sırasında sunduğu hizmetler arasında otel rezervasyonu, döviz dönüştürücü, hava tahmin raporu ve yerel araştırmalar da bulunuyor.BlackBerry push teknoloji gücü sayesinde yol çizelgeleri kullanıcıların otomatik olarak takvimine yerleşiyor. BlackBerry Travel App, uçuş durumunu izleyerek değişiklik halinde kullanıcılarını uyarıp yol çizelgeleri hakkında bilgi sahibi olmalarını sağlıyor. Uygulama ayrıca potansiyel eksiklikleri veya yol çizelge planlamalarında konaklama, zaman çakışmaları gibi durumlarda kullanıcılara öneride de bulunuyor.BlackBerry App World’e şimdi 100’den fazla ülkeden ulaşılabiliyorResearch In Motion (RIM) BlackBerry App World’un 27 ülkede daha hizmete sunulduğunu açıkladı. Bu açıklamayla birlikte BlackBerry App World’un hizmet verdiği toplam ülke sayısı 101’e ulaşmış oldu. Kullanıcılar bu sayede BlackBerry akıllı telefonları için hizmete sunulan çok sayıda uygulamayı yükleyebiliyor.RIM’den gelen bilgilere göre, BlackBerry App World kullanıcıları şu anda günde 2 milyondan fazla yükleme işlemi yapıyor ve BlackBerry App World bugün kullanıcılarına ortalama 20 binden fazla uygulama hizmeti sunuyor. RIM, BlackBerry platformunun çeşitli avantajlarından yararlanabilme ve en iyi mobil deneyimini kullanıcılarına sunabilmek için geliştiricileri daha fazla uygulama geliştirmeleri için desteklemeye devam ediyor.BlackBerry App World trackball, trackpad veya dokunmatik ekranlı BlackBerry OS 4,5 veya daha yüksek cihaz yazılımı olan tüm BlackBerry akıllı telefonlarda kullanılabiliyor. Kullanıcılar BlackBerry App World’u akıllı telefonlarına www.blackberry.com/appworld’u veya mobile.blackberry.com’u ziyaret ederek doğrudan yükleyebiliyor.BlackBerry App World’e ulaşan 27 yeni ülke: Azerbaycan, Botsvana, Bulgaristan, Hırvatistan, Kıbrıs, Çek Cumhuriyeti, Danimarka, Finlandiya, Fransız Guyana, Yunanistan, Guadelup, Macaristan, İzlanda, Kenya, Reunion, Letonya, Makedonya, Malta, Martinik, Nijerya, Norveç, Romanya, Rusya, Slovakya, Slovenya, İsveç, Tanzanya.

Research In Motion 2. BlackBerry Ortaklık Fonu’na önderlik ediyorResearch In Motion (RIM) ve BlackBerry Ortaklar Fonu (Partners Fund) bugün RIM’in 2. BlackBerry Ortaklık Fonu’na mobil bilgi işleme alanında kullanılmak üzere 150 milyon dolarla önderlik ettiğini duyurdu. 2. BlackBerry Ortaklar Fonu lansmanının Haziran 2011’de yapılması ve birincisine kıyasla uluslararası alanda daha geniş bilgi verilmesi bekleniyor.Research In Motion Co-CEO’su Jim Balsillie konuyla ilgili olarak “mobil ekosistem alanındaki ilk fonun olumlu etkisinden memnuniyet duyuyoruz ve 2. BlackBerry Ortaklar Fonu’nun uluslararası pazarda daha geniş alanda mobil yeniliklere ek kaynak ve destek sunmasını dört gözle bekliyoruz” dedi.BlackBerry Ortaklık Fonu’nun ilki 2008 yılında Research In Motion, Thomas Reuters, Royal Bank Of Canada ve üst düzey yatırımcıların işbirliğiyle gerçekleşti. Fon bugüne kadar mobil alanda Kanada, Amerika, İsrail ve İrlanda’da toplam 13 yatırım yaptı. Mobil ekosistemin geleceğini şekillendiren dünya çapındaki girişimcilerle yapılan ortaklıkla fon; sermaye, kaynak ve domain uzmanlığı sağladı.

" Bu sitede yer alan yazılar (içerik) üzerindeki 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu altında düzenlenen tüm maddi ve manevi haklar eser sahibi olan BThaber'e aittir. Söz konusu içerikler eser sahibinin izni olmadan kopyalanamaz, çoğaltılamaz, işlenemez, değiştirilemez veya başka internet sitelerinde ya da basılı veya görsel yayın yapan diğer mecralarda yayınlanamaz. "
Fetih Mah. Tahralı Sok. Kavakyeli Plaza C Blok No: 7 D: 5 34704 Ataşehir / İstanbul
+90 (216) 291 13 90
E-bülten Listemize Kaydolun