Bilişim 13 EKİM 2011 / 15:35

Bakan Nihat Ergün müjdeyi verdi: Bilişim Vadisi’ne süper teşvik geliyor!

Bakandan müjde: Bilişim Vadisi’ne süper teşvik geliyor!

Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı tarafından hayata geçirilecek olan Bilişim Vadisi Projesi’ne ilişkin Bakan Nihat Ergün’den açıklamalar geldi. IBM Yazılım Zirvesi etkinliğinin açılışında konuşan Ergün, Bilişim Vadisi’nde yer alacak şirketlere bedelsiz tahsis yapılması konusunda çalışmaların sürdüğünü belirtti. Yusuf Çağlayan Ankara'dan bildiriyor. Bakanlığın en önem verdiği çalışmaların başında Marmara, İç Anadolu ve Ege bölgesini başlangıçta baz alan bir bilişim ekosistemi oluşturmak olduğunu ifade eden Ergün, “Üniversitelerin, özel sektörün yoğunluğunu ve araştırma kapasitelerini dikkate alarak bu ekosistemi kurmak ve bu ekosistem içerisinde birçok teknoloji şirketinin özellikle bilgi ve iletişim teknolojileri alanında çalışan firmaların Ar-Ge yapmalarını ve teknoloji üretmelerini temin etmek istiyoruz” dedi.

Yüzde yüze varan vergi indirimleri kapıda

Bilişim Vadisi projesi hakkında bilgi veren Ergün, burada yer alacak şirketlerin teşviklerle çok önemli avantajlar elde edeceğini vurguladı. Bilişim Vadisi’nin bir teknoloji geliştirme merkezi ve bir ihtisas teknoparkı olduğunu belirten Ergün, şu şekilde konuştu: “Bilgi teknolojileri ve iletişim firmalarının yazılım firmalarının yer alacağı bir ekosistem içerisinde çalışacağı bir merkezdir. Buradaki altyapı yüklenici firma tarafından yapılacaktır. Burada yer alacak firmalara çok düşük kiralarla, hatta bedelsiz olarak yer tahsisi yapılacaktır.”

Türkiye’nin 2023 vizyonu doğrultusunda Bilişim Vadisi’nde yer alacak şirketlerin 2023 yılına kadar gelir ve kurumlar vergisinden muaf olacağını belirten Ergün, “Buradaki şirketlerde çalışacak bütün Ar-Ge personeli ve Ar-Ge personelinin yüzde 10’u kadar destek personeline yüzde 100 gelir vergisi indirimi uygulanacaktır. Bu kişilerin sigorta primlerinin yüzde 50’si devlet tarafından karşılanacaktır. Buradaki firmalara yüzde 100 damga vergisi indirimi uygulanacaktır. Buradaki firmaların tamamına yüzde 100 katma değer vergisi indirimi uygulanacaktır. Firmaların kullanmış oldukları su, kanalizasyon ve atık su vergileri alınmayacaktır. Ayrıca bu firmalar yurtdışına veya içeriye yaptıkları yazılım satışlarına da vergi ödemeyeceklerdir ” şeklinde sözlerini sürdürdü.

Türk insanı yazılım sektörüne yeni bir soluk kazandıracak
Türkiye’nin yazılım ihtiyaçlarının yurtiçinde üretilecek yazılımlarla karşılanmasına büyük önem verdiklerini ifade eden Ergün, “73 milyonu aşan nüfusumuzun yarıdan fazlasının 30 yaşın altında olduğunu unutmayalım. Son yıllarda yapılan bilişim yatırımlarını okullarda yapılan teknoloji yatırımlarını yeni açılan üniversitelerimizi ve üniversitelerin artan bütçe imkanlarını düşündüğümüzde yazılım konusunda Türkiye’nin kendi içerisinde nasıl bir atılım yapabileceğimizin nasıl potansiyele sahip olduğumuzun farkına varmamız gerekir. Bizim insanımızın kendine has sosyal ve kültürel özellikleriyle kendine has bakış açılarıyla hayatı ve insanı kavrama biçimiyle yazılım sektörüne yeni bir soluk getireceğini düşünüyorum” dedi.

Türkiye’de yapılan yazılımların başka ülkelerdeki bazı harcı alem yazılımlardan çok daha farklı çok daha nitelikli çok daha komplike yazılımlar olacağını söyleyen Ergün, özellikle özgün yazılım alanına bakıldığında Türk yazılımcıların önemli işlere imza attıklarını ve atabileceklerini söyledi. Ergün, Mevcut işletim sistemlerine alternatif olabilecek Pardus işletim sisteminin büyük ilgi gördüğünü de sözlerine ekledi.

Küresel şirketlere davet

Başta IBM olmak üzere bütün uluslar arası firmalara da bir çağrıda bulunan Ergün, şunları söyledi: “Bu şirketlerin farklı ülkelerde Ar-Ge ve teknoloji merkezlerinin olduğunu biliyoruz. Bu destek mekanizmalarını da duyurduktan sonra Türkiye’de önemli bir Ar-Ge merkezinin IBM tarafından kurulmasını beklemek de hakkımızdır diye düşünüyoruz. Aynı şekilde benzer firmaların da Türkiye’ye yatırım yapmasını bekliyoruz. Hükümet olarak her türlü kolaylığı kendilerine de sağlayacağımızı bilmelerini istiyoruz.”
" Bu sitede yer alan yazılar (içerik) üzerindeki 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu altında düzenlenen tüm maddi ve manevi haklar eser sahibi olan BThaber'e aittir. Söz konusu içerikler eser sahibinin izni olmadan kopyalanamaz, çoğaltılamaz, işlenemez, değiştirilemez veya başka internet sitelerinde ya da basılı veya görsel yayın yapan diğer mecralarda yayınlanamaz. "
Fetih Mah. Tahralı Sok. Kavakyeli Plaza C Blok No: 7 D: 5 34704 Ataşehir / İstanbul
+90 (216) 291 13 90
E-bülten Listemize Kaydolun