Bilişim 18 EKİM 2011 / 09:28

Avrupa genişbant erişime 9,2 milyar dolar harcayacak, hızına hız katacak

Avrupa 9,2 milyar dolara hızına hız katacak

Avrupa Komisyonu, süper-hızlı genişbant altyapısı ve servislerinin Avrupa Birliği’nde hayata geçmesi için 9,2 milyar dolarlık yatırım yapmaya hazırlanıyor. Bu plan, kırsal genişbant için ek yatırımı hızlandırmayı hedefliyor. Bu yapının, dijital servisler için tek bir pazar yaratmaya yardımcı olması da planlar arasında.

Komisyon evlerde internet bağlantısının hızını geliştirmek konusunda halihazırda hedefler belirlemişti. Hedef; 2020 yılında tüm Avrupalıların en az 30 Mbps hıza ulaşabilmesini sağlamak ve nüfusun yarısını 100 Mbps hıza kavuşturarak, kıtayı daha rekabetçi ve verimli hale getirmek.

BBC News haberine göre, AB’nin yürütme yapısı 2014-2020 yılları arasında yapılacak yatırımın fonlamasını karara bağlayacak. Ama bu planın hayata geçebilmesi için Avrupa Parlamentosu ve AB Bakanlar Kurulu’ndan da onay alması gerekiyor.

Kaynaklara göre, ekonomisinin daha rekabetçi olmasını, daha fazla iş ve fırsat sunmasını isteyen Avrupa, bu tarz hızlı genişbant ağlarına ihtiyaç duyuyor.

Yatırımın en az 7 milyar euroluk bölümü yüksek hız genişbant ağlarının inşası için harcanacak. Bu yatırımın fon kaynakları büyük ölçüde borç enstrümanları ve tahvil şeklinde olacak. Komisyonun kalan fonlaması da e-sağlık, siber güvenlik ve akıllı enerji ağları gibi genişbant bazlı hizmetlerde tek bir Avrupa pazarı oluşturulmasına destek için harcanacak.

Yatırımın bir kaynağı 'Avrupa Hizmetlerini Birleştirmek' (Connecting Europe Facility - CEF) isimli fon olacak. Bu fon aynı zamanda yeni ulaştırma ve enerji projeleri için de kullanılabilecek.

Bu planın bir önemli hedefini de, kırsal genişbanta daha fazla yatırım yapmak oluşturuyor. Telekom şirketleri genelde bu tarz bölgelere daha az yatırım yapıyor. Çünkü buralar onlar için, daha yoğun şehirler kadar kârlı olmuyor.

Komisyon’un dijital gündemi ağırlıklı olarak insanları hızlı bağlantılara kavuşturmak gibi görünse de, bir taraftan da elektronik kamu hizmetlerinin de tüm bölgede eşit erişilebilirliğini sağlamak da hedefleniyor.
" Bu sitede yer alan yazılar (içerik) üzerindeki 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu altında düzenlenen tüm maddi ve manevi haklar eser sahibi olan BThaber'e aittir. Söz konusu içerikler eser sahibinin izni olmadan kopyalanamaz, çoğaltılamaz, işlenemez, değiştirilemez veya başka internet sitelerinde ya da basılı veya görsel yayın yapan diğer mecralarda yayınlanamaz. "
Fetih Mah. Tahralı Sok. Kavakyeli Plaza C Blok No: 7 D: 5 34704 Ataşehir / İstanbul
+90 (216) 291 13 90
E-bülten Listemize Kaydolun