Bilişim 18 KASIM 2011 / 16:07

Avea ve Eyüp Belediyesi, Eyüp'ü akıllı kente dönüştürüyor

Avea Eyüp'ü akıllı kente dönüştürüyor

Avea ve Eyüp Belediyesi, dünyanın en kapsamlı “Akıllı Belediye” projesinin ilk adımını hayata geçirdi. İstanbul’un 6. büyük yüzölçümüne sahip ilçesi olan Eyüp Belediyesi sınırları içerisinde böyle bir projenin hayata geçirilmesiyle, 350 bin kişiye ulaşan Eyüp sakinlerinin yaşam kalitesi artırılırken belediye çalışanlarının verimliliği de yükseltilecek. Avea CEO’su Erkan Akdemir, “Türkiye kapsamı en geniş, Akıllı Belediye anlayışına Avea ile geçiyor. Yakın gelecekte belediye başkanları ilçelerini cepte taşıyacak” dedi. 18 ayrı ürün ve hizmeti kapsayan modülden oluşan ve Eyüp Belediyesi için ilk etapta 6 modülü hayata geçirilen projenin, 2012 yılı sonunda tamamlanması hedefleniyor.

Eyüp Belediyesi ve Avea işbirliğiyle gerçekleştirilen proje tamamlandığında alanında dünyanın en kapsamlı “Akıllı Belediye Projesi” unvanın da sahibi olacak.

Eyüp Akıllı Belediye Projesi’ne ait tüm altyapı çalışmalarının Avea tarafından 3G altyapısı üzerinden gerçekleştirildiğinin bilgisini veren Avea CEO’su Erkan Akdemir, basın toplantısında şunları söyledi:

“Sürdürülebilir Şehirler konsepti, geleceği şekillendiren bir hareket olarak hayatımıza girmeye hazırlanıyor. Bu şehirler teknolojiyle ayakta duracak, teknolojiyle gelişecek ve teknoloji ile varlığını sürdürecek. Akıllı şehirler belediyelerin hizmet hızını artırırken, maliyetlerini düşürecek, bugün lüks gibi görünen birçok alana yatırım için bütçe yaratacak. Verimliliği artırıp tek merkezden tüm süreçlerin yanlışsız yönetilmesini sağlayacak. Vatandaşlar kamera sistemleriyle kendilerini güvende hissedecek, herhangi bir aksaklık ya da adli bir olaya anında müdahale edilebilecek. Bilgisayar ve akıllı cep telefonlar ile ücretsiz internet ve e-belediye servislerine erişim sağlayıp hizmeti beklemeden hizmet alacaklar”Belediye Başkanları ilçelerini cepte taşıyacak!

Belediye başkanlarının ilçelerini, yanlarındaki küçücük bilgisayar ve telefonlarda taşıyabilecekleri dönemlerin geldiğine dikkat çeken Akdemir, konuşmasını şöyle sürdürdü:

“İnsanların hayatını doğrudan etkileyen hizmetlerin büyük bir bölümü yerel yönetimlerin faaliyet alanı içerisinde. Paris’ten Tokyo’ya, Kopenhag’dan Melbourne’e bu kural hiç değişmiyor. Avea olarak, Akıllı Belediye Projesi’ni de bu öncelikle geliştirdik. Çünkü şehirlerin teknolojik altyapısını, artan nüfus ve ihtiyaçlarını karşılayacak akıllı sistemlerle yönetmek kritik öneme sahip. Bu yerel yönetimlere zaman ve maliyetten tasarruf imkanı sunarken vatandaşın da memnuniyetinin artmasını sağlayacak. Ama en önemlisi Akıllı Belediye Projesi’nin güvenlik ve şeffaflık gibi iki önemli kavramı en üst noktaya taşıması. Projemizi, ilk olarak İstanbul’un en eski tarihlerinden birine sahip olan Eyüp’te gerçekleştiriyor olmak bizim için ayrı bir önem taşıyor.”

Geçmiş ve gelecek teknolojide birleşiyor

Böyle bir projeyi Türkiye’de hayata geçiren ilk belediye olarak, projenin Eyüp sakinlerinin yaşam kalitesini artırırken belediye çalışanlarının verimliliğini de yükselteceği noktasının altını çizen Eyüp Belediye Başkanı İsmail Kavuncu, “Türkiye’de bu kapsamda uygulanan ilk kapsamlı Akıllı Belediye Projesi’ni, hayata geçirerek ülkemize örnek olmak bizim için ayrı bir mutluluk kaynağı. Hedefimizi 2012 yılı sonuna kadar tüm birimlerimizde uygulanır hale getirmek” dedi.

İstanbul’un 6. büyük yüzölçümüne sahip Eyüp Belediyesi sınırları içerisinde böyle bir projenin hayata geçirilmesinin 350 bin kişiye ulaşan Eyüp sakinleri için önemine dikkat çeken Kavuncu, projenin amaç ve hedefleri hakkında ise şunları söyledi:

“Teknolojinin ışık hızıyla ilerlediği dünyamızda Eyüp’te yaşayan vatandaşlarımızı çağdaş yaşamın olanaklarıyla buluşturmaya çalışıyoruz. Ülkemizin en önemli teknoloji şirketlerinden biri olan Avea ile bu projeyi hayata geçirdiğimiz için çok mutluyuz. Eyüp’e gelen konuklarımız artık Akıllı Belediye Projesi sayesinde ilçemizi gezerken teknolojinin imkanlarından faydalanacak ve gezerken öğrenmenin keyfini yaşayacak. Vatandaşlarımız belediyenin hizmetlerini takip edebilecek, parkta vakit geçiren çocuğunu, yaşlı büyüklerini evden, işyerinden kontrol edebilecek.“

Eyüp Belediyesi için gerçekleştirilen Türkiye’nin İlk Akıllı Belediyesi Projesi pilot çalışmalarının yaklaşık 4 aydır devam ettiğini ve Aralık ayında tamamlanacağını belirten Avea Kamu Satış ve Ankara Bölge Direktörü Mehmet Işık, proje çerçevesinde meydanlarda 42 Megabit’e varan ücretsiz internet hizmetinden akıllı çöp arabası takip ve analizi, tarihi eserlerin mobil bilgi ortamına alınmasından parklara kameralı takip sistemine kadar farklı uygulamaların yer aldığı bilgisini verdi.Akıllı Belediye Projesi Pilot Çalışma Adımları

Ücretsiz İnternet Erişimi: Rami Parkı’nda 42 Megabit’e varan 3G bağlantısı kurularak parkta ADSL altyapısına gerek duyulmadan 3G üzerinden internet internet erişimi sağlandı.

Parklarda Güvenlik Kameraları: 3G destekli cep telefonlarına indirilecek uygulama ile ailelere çocuklarını uzaktan izleme imkanının yanı sıra parkın doluluk durumunu eş zamanlı görme imkanı sunuluyor. Pilot uygulama kapsamında Rami Parkı’na kurulan kameralar, bu amaç doğrultusunda 7x24 eş zamanlı görüntü sağlıyor. Kesintisiz güç kaynağına bağlanan kameralar, ADSL altyapısı olmayan noktalarda dahi elektrikler kesildiğinde bile çalışır durumda olacak.

Çöp Toplama Hizmetinin Optimizasyonu: Çöp toplama araçları ve çöp konteynırlarına yerleştirilen takip sistemi ile çöplerin zamanında toplanıp toplanmadığı, çöp kamyon ve konteynırlarının hangi lokasyonlarda ne kadar süre ile kaldığı gibi istatistiki veriler elde edilecek. Elde edilen bu bilgiler ise belediyelerin daha sağlıklı planlamalar yaparak hizmetlerin daha verimli hale getirilmesini sağlayacak.

QR Code ile Tarihi Alan Bilgilendirmesi: Pilot uygulama kapsamında ilk etapta Eyüp İlçesi’nin en önemli tarihi ve turistik alanları olarak kabul edilen Eyüp Sultan Türbesi, Eyüp Sultan Camii, Mihrişah Valide Sultan İmarethanesi, Cülus Yolu, Necip Fazıl Kısakürek ve Mehmet Akif Ersoy’un kabirlerinin bilgileri uygulanan QR Code (QuickResponse) sisteminde toplandı. Kurulan bu sistem ile eserlere ilişkin tüm bilgiler hızlı, doğru ve farklı dillerde cep telefonlarına taşındı. Uygulama, eser bilgi tabelalarının maliyet ve bakım masraflarıyla alandan tasarruf sağlanırken içeriklerin de sürekli güncellenebilmesine imkan sağlıyor.

Saha Yönetim Sistemi, Saha Personeli Otomasyonu: Ekiplerin işlerini kolaylaştırmak, zaman ve işgücünden tasarruf etmek üzere planlanan sistem, Eyüp Belediyesi sınırları dahilinde yaşayan vatandaşlarla esnafın şikayet ve gereksinimlerine daha hızlı cevap verebilmesini sağlıyor.

Eyüp Belediyesi Çalışan Güvenliği ve Koordinasyonu: Eyüp Belediyesi sınırları içinde yer alan kamusal alanların temizliğini gerçekleştiren Fen İşleri personelinin saha otomasyonu ve güvenliği için sağlıklı takibin yapılabilmesini sağlıyor. Yaya saha çalışanları en uygun şekilde görevlendirilirken gezici araçlar ile de koordinasyon halinde görev atamaları yapılabiliyor.
" Bu sitede yer alan yazılar (içerik) üzerindeki 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu altında düzenlenen tüm maddi ve manevi haklar eser sahibi olan BThaber'e aittir. Söz konusu içerikler eser sahibinin izni olmadan kopyalanamaz, çoğaltılamaz, işlenemez, değiştirilemez veya başka internet sitelerinde ya da basılı veya görsel yayın yapan diğer mecralarda yayınlanamaz. "
Fetih Mah. Tahralı Sok. Kavakyeli Plaza C Blok No: 7 D: 5 34704 Ataşehir / İstanbul
+90 (216) 291 13 90
E-bülten Listemize Kaydolun