Bilişim 11 NİSAN 2012 / 15:27

Atos olimpiyat süresince 3 bin 500 teknoloji uzmanını yönetecek

2002’den bu yana dünya çapında olimpiyat ve paralimpik oyunların BT ortağı olmayı sürdüren Atos, Londra’da gerçekleşecek 2012 Yaz Olimpiyatları’nda öncekilere göre yüzde 30 daha fazla verinin işleneceğini duyurdu. İngiltere'nin başkenti Londra’da bu yaz düzenlenecek 2012 Yaz Olimpiyatı ve Paralimpik Oyunlar için geri sayım devam ederken, Atos da bu konudaki son hazırlıklarını tamamlıyor. Londra Olimpiyat ve Paralimpik Oyunları Organizasyon Komitesi ile oyunların ilk teknik hazırlıklarını tamamlayan şirket, 2012 olimpiyatlarının BT altyapı sistemini toplamda 200 bin saatten daha uzun süre test etmiş olacak. Atos ve LOCOG bünyesinden yaklaşık 300 teknoloji uzmanının görev aldığı bu testlerde, olimpiyatların en yoğun anlarının da simülasyonları gerçekleştiriliyor. Testlerde özellikle, iletişim, medya, spor ve teknoloji güvenliği sistemleri incelenerek, sporcu ve izleyicilere kusursuz bir ortam hazırlanması hedefleniyor.

Şirket tarafından hazırlanan bu BT altyapısı, sadece yarışan sporcuları ve organizasyon katılımcıların yanı sıra, televizyonları başında olimpiyatları izleyecek milyonlarca seyircinin de hiç bir detayı kaçırmadan oyunların keyfini çıkarabilmesine imkan tanıyor.

Testler 200 bin saat sürdü

Atos’un Londra 2012 Olimpiyatları için hazırladığı BT altyapısında bulunan “Info+” teknolojisi, 14 bin 700’den fazla atletin yanı sıra spor yetkililerinin ve medya mensuplarının oyunlarla ilgili tüm bilgilere, programlara, madalya sıralamalarına, haberlere ve rekorlara anında ulaşmalarını sağlayacak. Yeniliklerden bir diğeri olan “Commentator Information System (CIS)” teknolojisiyle sonuçlar, stadın canlı yayın bölümlerindeki dokunmatik ekranlı bilgisayarlara 0.3 saniyeden daha kısa bir zamanda gönderilecek. Bu sayede spikerler, izleyicilerin coşkulu seslerini duymadan sonuçlarla ilgili bilgi sahibi olacak.

Konuyla ilgili konuşan Atos Londra 2012 Baş Entegratörü Michele Hyron, kullandıkları BT altyapısı sayesinde, Londra Olimpiyatları’nda, daha önceki olimpiyatlardan yüzde 30 daha fazla bilginin işleneceğini belirtti.

Yeniliklere değinen Londra 2012 Başkanı Sebastian Coe, Atos’un 200 bin saati aşan test süreçlerinin, olimpiyat BT altyapısının mükemmelliğe ulaşabilmesi için tüm olasılıklara hazır olduğunu ortaya koyduğunu söyledi.

Oyunlar başladığında Atos ve LOCOG’un teknoloji departmanlarından toplamda 3 bin 500 teknoloji uzmanından oluşan bir takım, 900 sunucuyu, bin ağ ve güvenlik cihazını ve 9 bin 500’ den fazla bilgisayarı yönetecek.
" Bu sitede yer alan yazılar (içerik) üzerindeki 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu altında düzenlenen tüm maddi ve manevi haklar eser sahibi olan BThaber'e aittir. Söz konusu içerikler eser sahibinin izni olmadan kopyalanamaz, çoğaltılamaz, işlenemez, değiştirilemez veya başka internet sitelerinde ya da basılı veya görsel yayın yapan diğer mecralarda yayınlanamaz. "
Fetih Mah. Tahralı Sok. Kavakyeli Plaza C Blok No: 7 D: 5 34704 Ataşehir / İstanbul
+90 (216) 291 13 90
E-bülten Listemize Kaydolun