Bilişim 29 MART 2012 / 14:08

Asus basın toplantısında açıkladı: "Biraz sabredin, yeni ürünlerimiz Mayıs-Haziran gibi piyasada olacak"

Asus'un yeni ürünleri yaz başında piyasada

Asus'un duyurduğu yeni ürünler arasında yeni nesil Ultrabook'lardan HD çözünürlüklü tabletlere kadar hemen her ürün gamına yönelik yenilikler bulunuyor. Ürünler Mayıs-Haziran gibi tüketicilerle buluşacak.Asus, 29 Mayıs'ta düzenlediği bir basın toplantısıyla yeni ürünlerinin piyasaya çıkış tarihini açıkladı. Mayıs-Haziran gibi çıkacak olan ürünlerin duyurusunu Mart ayı sonunda yapan şirket, tüm ürün gamlarında daha estetik tasarım, daha yüksek performans ve daha uzun pil ömrünün sinyallerini verdi.

2012'de perakendecilere ve telekom operatörlerine yoğunlaşacaklar

Toplantı, Asus Türkiye ve Afrika Bölge Direktörü Peter Chang'ın sunumuyla başladı. 2010 yılından itibaren kanal kapsama alanını genişletmeye karar verdiklerini ve bu konuda geniş bir yayılım hedeflediklerini söyleyen Chang, özellikle de dev perakende zincirlerinin raflarında yer almak üzere görüşmelerin devam ettiğini belirtti.

[caption id="attachment_47782" align="alignleft" width="200" caption="Asus Türkiye ve Afrika Bölge Direktörü Peter Chang"][/caption]

Chang aynı zamanda telekom operatörlerinin de Türkiye'de önemli bir satış kanalı olarak konumlandığını ve bu alandaki ağırlıklarını da artırma hedefinde olduklarını vurguladı. Chang, sorulan bir soru üzerinde telekom tarafındaki ürün konumlandırmasının daha çok tablet ve Ultrabook sınıfı ürünler üzerine odaklanacağını söyledi.

Özellikle 2011 yılının ikinci yarısından itibaren Asus olarak pazarlama konusundaki yatırımlarını artırdıklarını ve marka bilinirliğini güçlendirmek için daha fazla çaba harcadıklarını beliten Chang, bu yatırımların özellikle perakende zincirlerine odaklandığını söyledi.

Bu amaçla organizasyonel yapının da yeniden gözden geçirildiğini söyleyen Chang, 25 kişilik Türkiye ekibiyle 2012 yılında Asus'un Türkiye pazarındaki yerini daha da sağlamlaştıracaklarını ifade etti.

Tabletler Türkiye'de pazarın yüzde 12'sini ele geçirdi

Chang'ın ardından sözü Asus Türkiye İş ve Strateji Geliştirmeden Sorumlu Ülke Müdürü Bora Aras aldı. Asus'un 2010 yılında yüzde 6,5 olan dizüstü pazar payını bugün yüzde 13,5 'a çıkardıklarını söyleyen Aras, 2012 için iç pazar payındaki yükselme beklentisinin yüzde 8 civarında olduğunu söyledi. Ürünlerin satış fiyatlarına bakıldığında geçen yıl örneğin 1.000 dolara satılan bir konfigürasyonun bugün yüzde 10 ucuzladığını söyleyen Aras, bunun bayi kanalını geçen yıla benzer satış rakamlarına ulaşmak için yüzde 10 daha fazla ürün satmaya zorladığını ifade etti.

Tabletlerin Türkiye taşınabilir bilgisayar pazarında yüzde 12'lik paya ulaştığını söyleyen Aras, Batı Avrupa ülkelerinde bu oranın yüzde 30'a yaklaştığını ve tablet pazarının en çok payı netbook pazarından çaldığını belirtti.

Aras ayrıca masaüstü pazarına da değinerek, masaüstü pazarında yüzde 10 oranında daralma beklediklerini kaydetti.

Dizüstüler yenileniyor, Ultrabook'lara yüksek çözünürlük geliyor

Aras'ın ardından konuşan Asus Notebook ve Ultrabooklardan Sorumlu Ülke Müdürü Özge Kılıç, Asus'un ultrabook dahil tüm ürün gamında büyük yeniliklere gittiklerinin sinyallerini verdi. Mayıs ayından itibaren tüm ürün gamlarının yeni nesil işlemciler, hibrit disk seçenekleri ve yeni tasarım kasalarla tanışacağını söyleyen Kılıç, özellikle ultrabook sınıfına eklenecek yeni modellerin yüksek çöünürlük ve harici ekran kartı gibi merakla beklenen özelliklerle donatılacağını müjdeledi (ed: bir anlamda şimdi bir şey almayın, bekleyin dedi yani. osborne etkisi diye bir şey duymuş muydunuz hiç?).

Asus'un yeni modellerinde N serisi 6. nesle yükselirken, K ve X serisi de 5. nesil ürünlerle tüketicinin karşısına çıkacak. Asus ultrabook sınıfında mevcut ürün seçeneğini 4'ten 6 veya 8'e yükseltmeyi hedefliyor.

Gaming serisini ise hem tasarım, hem konfigürason olarak büyük yenilikler bekliyor. Bununla birlikte Apple'ın zorlamasına rağmen yüksek çözünürlük seçenekleri giriş ve orta seviye ürünlerde yer almayacak. Asus, 1366x768 üstü çözünürlükleri üst sınıfa ve ultrabook'lara özgü bir ayrıcalık olarak konumlandırmaya devam edecek.

Asus'tan netbook yorumu: "Gemiyi en son kaptan terkeder"

Asus Türkiye Tablet ve Netbook'lardan Sorumlu Ülke Müdürü Can Karaca, yeni dönemde daha yüksek performanslı ve 1920x1200'e ulaşan ekran çözünürlüğündeki tabletler, piyasaya süreceklerini söyledi.

Netbook sınıfında da genel bir gerileme olmasına rağmen Intel'in halen bu alanda ürün geliştirmeye devam ettiğini ifade eden Karaca, "Önümüzdeki aylarda 1,8 GHz hızına kadar ulaşan işlemciler ve HDMI üzerinden Full HD görüntü aktarımına sahip ürünlerle tüketicinin beğenisine hitap edeceğiz" dedi. Bununla birlikte Asus, 12 inç Lamborghini VX6S modelini tercih etmediğiniz sürece netbook sınıfının en rahatsız edici özelliği olan 1024x600 çözünürlüğe maalesef dokunmayacak.Netbook sınıfının yaratıcısı olarak Asus'un netbook sınıfında durumun nasıl olduğunu sorduğumuzda Karaca, sorumuza şöyle yanıt verdi: "Netbook pazarında yüzde 10'luk bir daralma öngörüyoruz. Bununla birlikte biz bu daralan pazarda en büyük pazar payına sahip olmak için çabalarımıza devam edeceğiz. Neticede netbook sınıfını ortaya koyan Asus'tur ve gemi batacaksa en son kaptan terkeder."
" Bu sitede yer alan yazılar (içerik) üzerindeki 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu altında düzenlenen tüm maddi ve manevi haklar eser sahibi olan BThaber'e aittir. Söz konusu içerikler eser sahibinin izni olmadan kopyalanamaz, çoğaltılamaz, işlenemez, değiştirilemez veya başka internet sitelerinde ya da basılı veya görsel yayın yapan diğer mecralarda yayınlanamaz. "
Fetih Mah. Tahralı Sok. Kavakyeli Plaza C Blok No: 7 D: 5 34704 Ataşehir / İstanbul
+90 (216) 291 13 90
E-bülten Listemize Kaydolun