Bilişim 14 EYLÜL 2011 / 10:11

Arvento İstanbul'daki 3 bin servis aracını takibe aldı

Arvento İstanbul'daki 3 bin servis aracını takibe aldı

Okulların açılması servis araçlarına dair yaşanan haklı endişeleri yeniden gündeme taşırken, araç takip sistemleri konusunda çözüm üreten Arvento Mobile Systems Servis Araçları Takip ve Kontrol Sistemi sayesinde İstanbul’daki 3 bin aracı gözetim altına aldı. Okulların açılmasına kısa bir zaman kala çocuklarını servis araçlarıyla okula gönderecek olan ailelerin kaygıları artarken, araç takip sistemleri konusunda çözüm üreten Arvento Mobile Systems, aileleri rahatlatmak amacıyla İstanbul’daki 3 bin servis aracını, geliştirdiği Servis Araçları Takip ve Kontrol Sistemi ile kontrol altına aldığını açıkladı. Sistem sayesinde servis aracının hareket saatleri, servise binecek kişilerin saat kaçta, hangi noktadan alınacakları, bu kişilerin işe, okula veya eve varış saatleri, servis aracının duraklama yaptığı yerler, duraklama süreleri gibi bilgiler anında görülebiliyor.

İnternet üzerinden sürekli takip yapılıyor

İstanbul’daki çok sayıda okula ve kuruma servis hizmeti veren ve İstanbul Toplu Taşımacılar Birliği (İSTAB) üyesi 3 bin servis aracında Servis Araçları Takip ve Kontrol Sistem’inin kullanıldığını belirten Arvento Mobile Systems Genel müdürü Özer Hıncal, “Servis araçlarına tesis edilen veri cihazları ve GPS uydularından alınan veriler sayesinde, servis araçlarının bütün hareketleri, servis saatleri dahilinde konuyla ilgili kişi ve birimler tarafından takip ve kontrol ediliyor. Veliler ve okul müdürleri internete bağlanabildikleri her yerden, servis araçlarını izleyebiliyor” dedi.

Hız limiti sürekli kontrol altında

Sistemin, servis aracına tanımlanmış olan hız limitlerinin aşılması halinde ilgili kişilere ve servis firmasına otomatik olarak uyarı gönderdiğini açıklayan Hıncal, bu sayede hız ihlali yapan servis aracının şoförünün anında uyarılabildiğini söyledi. Hıncal, “Bunların yanı sıra servislerin iş, okul ve ev arasında izleyeceği yolun sisteme tanımlanmasıyla en kısa ve doğru rotayı çizebilmeleri de sağlanıyor. Bu sayede, olası rota ihlalleri kontrol ediliyor. Sistem istenildiğinde servis aracı eve yaklaştığında kişinin cep telefonuna SMS göndererek, gereksiz yere dışarıda beklenmesini de önleyebiliyor” diye konuştu.

Sistemin, hem servis firmaları hem de servis hizmetini alan okullar ve veliler açısından, can güvenliğinin sağlanmasının yanı sıra, araçların kilometre bilgilerinin takip edilebilmesi ve servis firmalarının performanslarının ölçümü açısından önemli veriler sunduğunu kaydeden Hıncal, sistemi birçok okul, özel sektör firmaları, kamu kuruluşları ve servis aracı firmaları tarafından kullanıldığını ifade etti.
" Bu sitede yer alan yazılar (içerik) üzerindeki 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu altında düzenlenen tüm maddi ve manevi haklar eser sahibi olan BThaber'e aittir. Söz konusu içerikler eser sahibinin izni olmadan kopyalanamaz, çoğaltılamaz, işlenemez, değiştirilemez veya başka internet sitelerinde ya da basılı veya görsel yayın yapan diğer mecralarda yayınlanamaz. "
Fetih Mah. Tahralı Sok. Kavakyeli Plaza C Blok No: 7 D: 5 34704 Ataşehir / İstanbul
+90 (216) 291 13 90
E-bülten Listemize Kaydolun