Bilişim 27 NİSAN 2011 / 19:42

Apple suçlamaları reddetti

Apple suçlamaları reddetti

iPhone kullanıcılarının konum bilgilerinin gizli bir klasörde depolandığı ve Apple’a gönderildiği iddialarına sonunda yanıt geldi. Hatanın güncellemeyle giderileceği söylenirken "kullanıcılar yeterince bilgilendirilmediği için yanlış anlama oldu" denildi.Gizlilik endişelerinin yanlış anlaşılmadan kaynaklandığı belirtilen açıklamada güvenlik araştırmacılarının ortaya çıkardığı veri dosyalarının kullanıcı konumlarını depolamadığını ama Wi-Fi noktaları ve baz istasyonlarının listelendiği belirtildi. Bu listelemenin de istediğinizde iPhone’un bulunduğunuz noktayı hızla ve doğru şekilde bulabilmesi için yapıldığı aktarıldı.

Kullanıcılarının şaşırmasının normal olduğunun belirtildiği açıklamada, Apple da dahil olmak üzere bu teknolojiyi yaratan hiçbir şirketin yeterince bilgilendirmede bulunmadığı söylendi.

Şirket, bir yıllık verinin neden depolandığı sorusunaysa “yazılım hatası nedeniyle” cevabını verdi. Aslında bir haftalık veriden fazlasının gereksiz olduğunu itiraf eden Apple, bu durumun da düzeltileceğini bildirdi.

"Endişeler güncellemeyle giderilecek"

Açıklamada, “Apple iPhone’ununuzu takip etmiyor. Apple daha önce hiç bunu yapamadı ve hiçbir zaman da yapma planı bulunmuyor” ifadelerine yer verildi. Ayrıca dosya üzerindeki endişelerin de yazılım güncellemesiyle giderileceği vurgulandı.

Güncellemeyle kablosuz ağ noktaları konum verilerinin iPhone’lara yüklenip, iTunes’a depolanmayacağı açıklandı. Güncellemenin önümüzdeki birkaç hafta içinde geleceği belirtildi.

Açıklama bizleri pek tatmin etmese de konu, FBI’ın soruşturması ve kamuoyu baskının tam ortasında yer aldığı için önümüzdeki günlerde üzerine çok konuşularak derinleştirilecektir. Açıklama sizleri tatmin etti mi?
" Bu sitede yer alan yazılar (içerik) üzerindeki 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu altında düzenlenen tüm maddi ve manevi haklar eser sahibi olan BThaber'e aittir. Söz konusu içerikler eser sahibinin izni olmadan kopyalanamaz, çoğaltılamaz, işlenemez, değiştirilemez veya başka internet sitelerinde ya da basılı veya görsel yayın yapan diğer mecralarda yayınlanamaz. "
Fetih Mah. Tahralı Sok. Kavakyeli Plaza C Blok No: 7 D: 5 34704 Ataşehir / İstanbul
+90 (216) 291 13 90
E-bülten Listemize Kaydolun