Bilişim 07 EYLÜL 2013 / 15:39

Apple şeffaf tedarikçi istiyor

Apple, Çin'de kötü çalışma koşulları yüzünden rapor edilen tedarikçisi Jabil'le ilgili açıklama yaptı.


Apple Çin İşçi İzleme Grubu (CLW)  tarafından işçileri kötü koşullar altında çalıştırdığı rapor edilen teknoloji firması Jabil' ile ilgili açıklama yaptı. Jabil'in , Apple'ın yüksek standartlarını karşılayabilen bir şirket olduğunu  ancak kendi tedarik zincirlerinin  her aşamasında işçi haklarını korumak  konusunda hassas olduklarını ifade etti.

Çin İşçi İzleme Raporu

Çin İşçi İzleme grubu, Jabil fabrikasında işçi haklarının ihlal ettiğini bildiren bir rapor yayınlamıştı. Fabrikada işçiler günde 11.5 saat ayakta kalma, her ay toplam 11 saati bulan ücretsiz çalışma, hamile kadınlara karşı ayrımcılık, ek mesai ücretlerinin ödenmemesi, yemek süresinin yetersiz olması, aşırı kalabalık odalar, insan sağlığına zarar veren koşullar gibi kötü şartlar altında çalışmak zorunda kalıyordu.

Tedarik zincirimizdeki her işçiyi korumaya bağlıyız’

Yoni Heisler ’ın paylaştığına göre Apple, tedarikçisiyle ilgili olarak bu raporun yayınlanması üzerine yaptığı açıklamada ‘Apple tedarik zincirininin tamamında güvenli dürüst çalışma koşulları sağlayan bir firmadır. Kapsamlı denetlemeler ve şeffaf raporlamalar ve ürünlerimizi imal eden işçilerimizin yaşamlarını zenginleştiren eğitim programları düzenleyerek sanayiye örnek olmaya çalışıyoruz. Apple (Fair Labor Association) FLA’yı kabul eden ilk ve tek teknoloji şirketidir.

Kapsamlı Faaliyet Sorumluluk programı

işçi haklarını tüm tedarik zincirinde önemseyen  Apple,  2008’den beri kapsamlı faaliyet sorumluluk programı çerçevesinde tedarikçilerine son 36 ayda Jabil'e yapılan 3 denetimin de dahil olduğu toplam 14 denetim gerçekleştirdiğini ve tedarikçilerini yerinde incelemek için uzman ekipleri olan şirket bu konuda oldukça hassas olduğunu ifade ediyor.
Şeffaflık ve hesap verebilirlik

Açıklamada, yapılan kontrollerle ilgili olarak , Jabil’in kendi proaktif bir denetim programı olduğunu ve Apple’ın yüksek standartlarını karşılayabilecek mükemmel sicili olan bir tedarikçi olduğu ifade ediliyor. Apple bu konudaki tutumunu, ‘İşçilerinin koşullarını iyileştiren tedarikçilerini destekliyoruz. Programımız ürünlerinin yapıldığı her yerde düzeltici hareketler sağlar ,hem biz hem tedarikçilerimiz şeffaflik ve hesap verebilirliğe inanırız’ sözleriyle ifade etti.

 
ETİKETLER : apple jabil
" Bu sitede yer alan yazılar (içerik) üzerindeki 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu altında düzenlenen tüm maddi ve manevi haklar eser sahibi olan BThaber'e aittir. Söz konusu içerikler eser sahibinin izni olmadan kopyalanamaz, çoğaltılamaz, işlenemez, değiştirilemez veya başka internet sitelerinde ya da basılı veya görsel yayın yapan diğer mecralarda yayınlanamaz. "
Fetih Mah. Tahralı Sok. Kavakyeli Plaza C Blok No: 7 D: 5 34704 Ataşehir / İstanbul
+90 (216) 291 13 90
E-bülten Listemize Kaydolun