Bilişim 19 NİSAN 2011 / 08:08

Apple Samsung’u iPhone ve iPad’i kopyalamakla suçladı

Apple Samsung’u iPhone ve iPad’i kopyalamakla suçladı

Apple, Kore devinin Galaxy serisi akıllı telefon ve tablet bilgisayarlarının iPhone ve iPad kopyası olmasını sebep göstererek dava açtı. Konusu itibariyle kırılma noktası yaratacak bir dava. Çünkü dava dosyasında ürün tasarımı, kullanıcı arayüzü ve paketleme gibi genel konular konu ediliyor.

Tablet bilgisayar ve akıllı telefonların hayatımıza girmesinde öncü rol oynayan Apple, hemen ardından piyasada kendine yer bulmaya çalışan en önemli rakiplerinden biri olan Samsung’a dava açtı. Dava dosyasında ürün tasarımı, kullanıcı arayüzü ve paketlemenin tamamen kopyalandığı ileri sürüldü.

Hemen belirtelim, davada konu edilen üç konu arasında ilginç olan belki de kullanıcı arayüzü. Çünkü Koreli şirket Samsung Galaxy ürünlerinde Google’ın Android işletim sistemini kullanıyor.

Nerede bir Samsung Galaxy görülse sadece tasarımı nedeniyle bile Apple ürünü sanılıyor denilen dosyada, Koreli şirketin birçok patenti ihlal ettiği ve tahmin edilemeyen bir zarar verdiği iddia edildi.

Samsung’tan yapılan açıklamaya göre şirket, kendi araştırma ve geliştirme ekibiyle ürünlerini ortaya çıkardı ve davada kendini bu yönde savunacak.

Bugüne kadar ne oldu?

Apple iPhone ilk olarak 2007 yılında, iPad ise geçtiğimiz yıl karşımıza çıktı. Bugüne kadar şirket 108 milyon iPhone, 19 milyon da iPad satışı gerçekleştirdi. Ayrıca 60 milyonun üzerinde de iPod Touch sattı.

Samsung Galaxy akıllı telefonları ve Galaxy Tab tablet bilgisayarı geçtiğimiz yıl Android işletim sistemiyle satmaya başladı. Koreli şirket şu anda düz ekran televizyon, LCD ve bilgisayar bellek yongası konusunda dünyanın en büyük üreticisi konumunda bulunuyor. iPad içindeki bellek yongalarını da Samsung üretmişti.

Büyüyen akıllı telefon pazarında Microsoft, Nokia ve HTC gibi birçok şirket birbirine karşı patent davalarında boy göstermişti. Buna karşılık bu seferki iddianın boyutu ve içeriği gerçekten ilginç. Bir ürün serisinin tamamen taklitten ibaret olduğu ve bu da en çok görüntüsü andırdığı için suçlanmasının sonucunda verilecek karar merakla bekleniyor. Zira Apple lehine bir karar çıkması neredeyse tüm dokunmatik ekranlı akıllı telefon ve tabletleri risk altına sokacaktır.
" Bu sitede yer alan yazılar (içerik) üzerindeki 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu altında düzenlenen tüm maddi ve manevi haklar eser sahibi olan BThaber'e aittir. Söz konusu içerikler eser sahibinin izni olmadan kopyalanamaz, çoğaltılamaz, işlenemez, değiştirilemez veya başka internet sitelerinde ya da basılı veya görsel yayın yapan diğer mecralarda yayınlanamaz. "
Fetih Mah. Tahralı Sok. Kavakyeli Plaza C Blok No: 7 D: 5 34704 Ataşehir / İstanbul
+90 (216) 291 13 90
E-bülten Listemize Kaydolun