Bilişim 23 MAYIS 2011 / 15:22

Apple, müziği bulutta toplamayı başarıyor

Kullanıcılarının bağımlılığı ile ünlenen şirket, dört büyük albüm firmasının üçüyle anlaşarak, online müzik depolama ve dinleme hizmetini hayata geçirme planında önemli bir noktaya geldi.Şirketin son plak şirketiyle de gelecek günlerde anlaşmaya varması bekleniyor. Şirket bu yeni servis ile ilgili çalışmalarını tamamlıyor ve böylece bulut müzik hizmetlerini hayata geçirerek bu konuda Google ve Amazon.com’un önüne geçmeyi hedefliyor.

iTunes’un bulut tabanlı servisi kullanıcılara internet bağlantısı olan her noktada herhangi bir cihazla sevdikleri şarkıları ve albümleri satın alma, depolama ve dinleme imkanına kavuşacak. Warner Music Group, iki hafta önce Apple ile anlaşmaya varan ilk müzik firması oldu. Onu EMI Group ve Sony Music Entertainment izledi. Vivendi SA’in sahip olduğu ve dünyanın en büyük müzik şirketi olan Universal Music Group’un da, kaynaklara göre, yeni bulut hizmetinde birkaç gün içinde yerini alması bekleniyor.

Büyük teknoloji firmaları, müzikseverlerin şarkılara ve videolara erişmesi için yeni yöntemler bulmak konusunda lider olma çabasında. CD ve DVD gibi fiziksel medya araçlarının satışlarında sert düşüşün ardından, teknoloji devleri de, yazılım ve yeni cihazların da bağlandığı medya hizmetlerine abonelik satabilmek için yarışıyor. E-okuyucu üreticisi olarak lider konumda olan Amazon’a karşılık, Apple ve Google ise akıllı telefonlar ve tablet cihazlar için mobil platformlarda rekabet ediyor.

Öte yandan Apple, geçtiğimiz yıl bulut tabanlı iTunes servisine yönelik planları ile ilgili albüm firmaları ile bir araya gelmişti. Kaynaklara göre bu görüşmelerde sona yaklaşılıyor. Genel kanı, Apple’ın 6 Haziran’da Apple Worldwide Developers Conference’ta bulut müzik planlarını açıklayacağı yönünde.
" Bu sitede yer alan yazılar (içerik) üzerindeki 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu altında düzenlenen tüm maddi ve manevi haklar eser sahibi olan BThaber'e aittir. Söz konusu içerikler eser sahibinin izni olmadan kopyalanamaz, çoğaltılamaz, işlenemez, değiştirilemez veya başka internet sitelerinde ya da basılı veya görsel yayın yapan diğer mecralarda yayınlanamaz. "
Fetih Mah. Tahralı Sok. Kavakyeli Plaza C Blok No: 7 D: 5 34704 Ataşehir / İstanbul
+90 (216) 291 13 90
E-bülten Listemize Kaydolun