Bilişim 19 AĞUSTOS 2014 / 13:54

Apple kullanıcı bilgilerini Çin’de saklayacak

Apple, China Telecom ile yaptığı anlaşmanın bir parçası olarak ilk kez Çin’deki sunucularında kullanıcıların kişisel verilerini depolamaya başladı. Verilerin şifrelendiğini ve sadece çevrimiçi hizmetlerin performansını arttırmak amacıyla yerel olarak depolama yapılacağını söyleyen Apple, Çinli kullanıcıların güvenliğini ve gizliliğini tehlikeye düşürecek bir durum olmadığını savundu.

Apple cuma günü yaptığı açıklamada kullanıcı güvenliği ve gizliliğini çok ciddiye aldıklarını ve bant genişliğini arttırmak ve Çin’deki müşterilere daha iyi performans sağlamak için China Telecom’u veri merkezi sağlayıcıları listesine eklediklerini belirtti.  Ayrıca, sağlayıcılar ile depolanan tüm verilerin şifrelendiğini bu nedenle China Telecom’un içeriğe erişimi olmadığını da ekledi.

ABD şirketleri verileri Çin’de tutmaya yanaşmıyor

ABD’deki diğer teknoloji şirketleri, özellikle de Google, Çin’de sansür uygulamaları ve gizlilik konusundaki endişelerden dolayı kullanıcı verilerini depolamaktan kaçınmışlardı. Microsoft’un, Çin’deki e-posta hizmetleri için sunucuları bulunmuyor.  Yahoo da 2005 yılında Shi Tao adlı gazetecinin e-postalarını Çin yetkililerine vermesiyle çok eleştirilmişti. Çin’de halen birçok Google hizmetine erişim periyodik olarak engellenirken, Facebook ve Twitter’a web filtreleri kullanmadan erişilemiyor.

Teknoloji şirketlerinin çoğu, daha hızlı hizmet verebilmek için veri merkezlerini müşterilerine mümkün olduğunca yakın mesafelerde konumlandırmak istiyor. Ancak Çin’de saklanan veriler Çin yasalarına tabi tutuluyor ve bu durum da şirketleri zor duruma sokabiliyor.

Çin’e göre iPhone halk için bir tehdit

Apple, verilerini Çin’de depolayarak, gerektiğinde Çinli yetkililere müşteri bilgilerini teslim etmek durumunda kalabilir. Geçenlerde, Çin devlet medyası kullanıcıların konumunu takip edebilen “Sık kullanılan konumlar” özelliği nedeniyle iPhone’ların ulusal güvenliğe bir tehdit olduğunu savunmuştu. Apple ise olası bir gizlilik ihlalini yalanlayarak, sunucularına devlet erişimini asla izin vermediklerini söylemişti.

Apple, China Telecom sunucularında hangi verilerin depolanacağını söylemedi fakat Fujian sitesinde haber kaldırılmadan önce sadece iCloud servisinin olacağı açıklanmıştı.

iPhone satışlarının yüzde 50 yükselmesiyle Çin’in Apple için önemli bir pazar haline geldiği aşikar. Alınan bu karar da Apple’ın gelecekteki büyümesi için bölgenin önemini bir kez daha ortaya koyuyor. Apple ise tüm söylenenlere rağmen yaptığı bu hamle ile Çin hükümetine gizlilik konusunda güvendiğini belli ediyor.
ETİKETLER : apple çin veri depolama
" Bu sitede yer alan yazılar (içerik) üzerindeki 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu altında düzenlenen tüm maddi ve manevi haklar eser sahibi olan BThaber'e aittir. Söz konusu içerikler eser sahibinin izni olmadan kopyalanamaz, çoğaltılamaz, işlenemez, değiştirilemez veya başka internet sitelerinde ya da basılı veya görsel yayın yapan diğer mecralarda yayınlanamaz. "
Fetih Mah. Tahralı Sok. Kavakyeli Plaza C Blok No: 7 D: 5 34704 Ataşehir / İstanbul
+90 (216) 291 13 90
E-bülten Listemize Kaydolun