Bilişim 05 MAYIS 2011 / 10:02

Apple konum bilgilerini depolamayı bıraktı

iOS 4.3.3 ile Apple konum bilgilerini depolamayı bıraktı

Kullanıcı konum bilgilerinin iPhone’lardaki gizli dosyaya kaydedilip iTunes’a aktarılmasının ortaya çıkması kullanıcıların güvenini sarsmıştı. Apple, iOS 4.3.3 yazılım güncellemesiyle artık konum bilgilerinin kaydedilmediğini duyurdu.Güncelleme sayesinde cihazlara şifrelenmemiş olarak kaydedilen ve bir yıl süreyle depolanan kullanıcı konum bilgileri kamuoyunda büyük tepkiye yol açmıştı. Apple kullanıcılara daha iyi hizmet verebilmek için böyle bir uygulamaya gittiğini belirtse de yeni sürümde bu hatanın giderileceği belirtilmişti.

iPhone, iPad ve iPod touch için çıkan iOS 4.3.3 ile artık konum bilgilerinin kayıt altına alınmayacağı bildirildi. Tavsiyemiz cihazlarınızı iTunes'a bağlayarak yeni sürümü denemeniz yönünde. Ancak bugüne kadar alınan kayıtların iTunes ile Apple'a ulaştırılacağını da tekrar hatırlatalım.

Araştırmacılar ne demişti, Apple ne cevap vermişti?

Britanyalı araştırmacıların bulgularına göre 4. nesil iOS’lar bir yıllık kullanıcı koordinatlarını detaylarıyla şifrelenmeden kaydediyordu. Bu dosyalar iTunes aracılığıyla Apple’a gönderiliyor, ayrıca olası bir hacker saldırısında savunmasız şekilde telefonda depolanıyordu.

Apple hiçbir kullanıcısını takip etmediğini, kullanıcıların konum bilgisini istediğinde çok daha hızlı şekilde verebilmek için bilgilerin kaydedildiğini açıkladı. Ayrıca tam olarak kullanıcı konumunun değil sadece WiFi noktalarıyla baz istasyonlarının kaydedildiği belirtilirken kullanıcıların bu noktalardan kilometrelerce uzakta bulunabileceği bilgisi verildi.
" Bu sitede yer alan yazılar (içerik) üzerindeki 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu altında düzenlenen tüm maddi ve manevi haklar eser sahibi olan BThaber'e aittir. Söz konusu içerikler eser sahibinin izni olmadan kopyalanamaz, çoğaltılamaz, işlenemez, değiştirilemez veya başka internet sitelerinde ya da basılı veya görsel yayın yapan diğer mecralarda yayınlanamaz. "
Fetih Mah. Tahralı Sok. Kavakyeli Plaza C Blok No: 7 D: 5 34704 Ataşehir / İstanbul
+90 (216) 291 13 90
E-bülten Listemize Kaydolun