Bilişim 05 MAYIS 2011 / 10:02

Apple konum bilgilerini depolamayı bıraktı

iOS 4.3.3 ile Apple konum bilgilerini depolamayı bıraktı

Kullanıcı konum bilgilerinin iPhone’lardaki gizli dosyaya kaydedilip iTunes’a aktarılmasının ortaya çıkması kullanıcıların güvenini sarsmıştı. Apple, iOS 4.3.3 yazılım güncellemesiyle artık konum bilgilerinin kaydedilmediğini duyurdu.Güncelleme sayesinde cihazlara şifrelenmemiş olarak kaydedilen ve bir yıl süreyle depolanan kullanıcı konum bilgileri kamuoyunda büyük tepkiye yol açmıştı. Apple kullanıcılara daha iyi hizmet verebilmek için böyle bir uygulamaya gittiğini belirtse de yeni sürümde bu hatanın giderileceği belirtilmişti.

iPhone, iPad ve iPod touch için çıkan iOS 4.3.3 ile artık konum bilgilerinin kayıt altına alınmayacağı bildirildi. Tavsiyemiz cihazlarınızı iTunes'a bağlayarak yeni sürümü denemeniz yönünde. Ancak bugüne kadar alınan kayıtların iTunes ile Apple'a ulaştırılacağını da tekrar hatırlatalım.

Araştırmacılar ne demişti, Apple ne cevap vermişti?

Britanyalı araştırmacıların bulgularına göre 4. nesil iOS’lar bir yıllık kullanıcı koordinatlarını detaylarıyla şifrelenmeden kaydediyordu. Bu dosyalar iTunes aracılığıyla Apple’a gönderiliyor, ayrıca olası bir hacker saldırısında savunmasız şekilde telefonda depolanıyordu.

Apple hiçbir kullanıcısını takip etmediğini, kullanıcıların konum bilgisini istediğinde çok daha hızlı şekilde verebilmek için bilgilerin kaydedildiğini açıkladı. Ayrıca tam olarak kullanıcı konumunun değil sadece WiFi noktalarıyla baz istasyonlarının kaydedildiği belirtilirken kullanıcıların bu noktalardan kilometrelerce uzakta bulunabileceği bilgisi verildi.