Bilişim 14 HAZİRAN 2011 / 09:41

Apple'ın değeri Microsoft, HP ve Dell'in toplamını geçti

Apple'ın değeri Microsoft, HP ve Dell'in toplamını geçti

Apple'ın piyasa değeri bugün için hisse fiyatları göz önüne alındığında Microsoft, HP ve Dell üçlüsünün toplam değerinin üzerine çıktı. 2015'te 1 trilyon dolarlık şirket beklentisi gerçek olacak mı bakalım? Apple'ın serbest piyasada işlem gören hisse senetleri üzerinden hesaplanan değeri, bugün itibariyle 301 milyar dolara ulaşarak Microsoft, HP ve Dell'in toplam değerinin üzerine çıktı. Microsoft'a şu aralar 200,3 milyar dolar, HP'ye 72,8 milyar dolar ve Dell'e 29,3 milyar dolar değer biçiliyor.

Bununla birlikte serbest piyasada dolaşan hisse senedi fiyatları üzerinden hesaplanan şirket değerlerinin şirket değerini belirleyen ölçülerden sadece "biri" olduğunu ve "en güvenilir değer" olmadığını hatırlatmakta fayda var. Fakat en şeffaf ve en kolay hesaplanan değer de bu olduğu için karşılaştırma amacıyla sıkça kullanılıyor.

Bu rakama, Apple'ın hisse bazında şirket değerinin Microsoft'un hisse bazındaki şirket değerinin üzerine çıkmasının hemen bir yıl sonrasında ulaşılması da kayda değer.

Acaba Apple gerçekten de 2015'te 1 trilyon dolar değere ulaşmayı başaran ilk şirket olacak mı? Önümüzde 4 yıl var, bekleyip görelim.
ETİKETLER : 1 trilyon apple dell microsoft
" Bu sitede yer alan yazılar (içerik) üzerindeki 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu altında düzenlenen tüm maddi ve manevi haklar eser sahibi olan BThaber'e aittir. Söz konusu içerikler eser sahibinin izni olmadan kopyalanamaz, çoğaltılamaz, işlenemez, değiştirilemez veya başka internet sitelerinde ya da basılı veya görsel yayın yapan diğer mecralarda yayınlanamaz. "
Fetih Mah. Tahralı Sok. Kavakyeli Plaza C Blok No: 7 D: 5 34704 Ataşehir / İstanbul
+90 (216) 291 13 90
E-bülten Listemize Kaydolun