Bilişim 21 NİSAN 2011 / 17:28

Apple'dan büyük kâr açıklaması geldi

Apple’ın son kâr rakamları piyasa beklentilerini aşarken, iPhone satışlarının beklentileri aşması bu rakamlarda belirleyici oldu.Yılın ilk çeyreğinde 5,99 milyar dolar net kâr elde eden şirket, geçen senenin rakamlarını da ikiye katladı. Apple, yüzde 113 artışla 18,65 milyon iPhone sattı. Buna karşılık iPad satışları ise 4,69 milyon ile analistlerin tahminlerinin altında kaldı. Şirketin CEO’su Steve Jobs bu tablo karşısında, “Tüm silindirleri ateşliyoruz” dedi. Ocak ayında sağlık sorunları nedeniyle görevinden uzak olan Jobs, “Tüm noktalarda inovasyon yapmaya devam edeceğiz” dedi.

Bu tabloya rağmen Apple’ın iPhone ve iPad işletim sistemi iOS, Google gibi yapılarla büyük bir mücadele içinde.

Pazar araştırma şirketi Nielsen’in geçtiğimiz ay açıkladığı bir rapora göre, Google’ın Android’i ABD akıllı telefon kullanıcıları arasında en popüler işletim sistemi oldu. iOS’un kullanım oranı yüzde 27 iken, Andoid ise yüzde 29 pazar payına ulaştı. Google son olarak tabletler için tasarlanan Android’in son versiyonu Honeycomb’u pazara sundu.

Hazır konusu açılmışken, şu varsayımı da hatırlamakta fayda var.
" Bu sitede yer alan yazılar (içerik) üzerindeki 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu altında düzenlenen tüm maddi ve manevi haklar eser sahibi olan BThaber'e aittir. Söz konusu içerikler eser sahibinin izni olmadan kopyalanamaz, çoğaltılamaz, işlenemez, değiştirilemez veya başka internet sitelerinde ya da basılı veya görsel yayın yapan diğer mecralarda yayınlanamaz. "
Fetih Mah. Tahralı Sok. Kavakyeli Plaza C Blok No: 7 D: 5 34704 Ataşehir / İstanbul
+90 (216) 291 13 90
E-bülten Listemize Kaydolun