Bilişim 16 KASIM 2011 / 16:34

Apple’ın yeni başkanı Arthur Levinson oldu

Apple’ın yeni başkanı Arthur Levinson oldu

Steve Jobs’ın hayatını kaybetmesinden 2 ay sonra Apple’da başkanlık koltuğuna 61 yaşındaki Arthur Levinson oturdu. Ayrıca Disney Başkanı ve CEO’su Robert Iger da yönetici olarak atandı.Steve Jobs’ın pankreas kanserine yenik düşmesinin ardından geçen 2 ayın sonunda Apple yeni başkanını buldu. Arthur Levinson, yönetim kurulu başkanı oldu. Ancak Levinson yürütme işlerine müdahale etmeyecek, sadece yönetim kurulu toplantılarına ev sahipliği yapmak, organizasyonunu sağlamak, Ceo ve yönetim kurulu üyelerinin performansını değerlendirmek gibi görevlerde bulunacak.

61 yaşındaki Levinson’ın başkanlık görevine gelmesinin yanı sıra Walt Disney’in Başkan ve CEO’su Robert Iger da yönetici olarak atandı.

Google ve Apple arasında tercih yaptı

Genentech şirketinin başkanlık görevini yürüten Levinson bir süre önce Apple’a olan bağlılığını kanıtlamıştı. Apple’ın yeni başkanı, 2009 yılında federal araştırmanın baskısı nedeniyle Apple ya da Google yönetim kurullarında yer almak konusunda tercih yapmak zorunda kaldı.

Apple’ı tercih eden Levinson, şirketin her zaman kendini yenilemeyi tercih ettiğini, bu nedenle yapının bir parçası olmaktan gurur duyduğunu belirtmişti.

Steve Jobs, Google’ın dokunmatik ekran teknolojisine uygun işletim sistemini kendilerinden çaldığını iddia etmiş, Google’ın eski CEO’su Eric Schmidt’e karşı antipati duyduğuna biyografisinde yer vermişti. 2009 yılında Eric Schmidt, Apple yönetim kurulundaki görevinden ayrılmıştı.

Disney’in CEO’su ve yeni Apple yöneticisi Robert Iger da 2005 yılında Apple ve Disney arasındaki buzları eritmişti. Apple CEO’su Tim Cook her iki yöneticinin de şirketteki yeni pozisyonlarından duyduğu memnuniyeti ifade etti.
" Bu sitede yer alan yazılar (içerik) üzerindeki 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu altında düzenlenen tüm maddi ve manevi haklar eser sahibi olan BThaber'e aittir. Söz konusu içerikler eser sahibinin izni olmadan kopyalanamaz, çoğaltılamaz, işlenemez, değiştirilemez veya başka internet sitelerinde ya da basılı veya görsel yayın yapan diğer mecralarda yayınlanamaz. "
Fetih Mah. Tahralı Sok. Kavakyeli Plaza C Blok No: 7 D: 5 34704 Ataşehir / İstanbul
+90 (216) 291 13 90
E-bülten Listemize Kaydolun