Bilişim 06 ŞUBAT 2012 / 13:49

Antivirüs ve erişim kontrolü tek cihazda toplanıyor, ev kullanıcısı rahat bir nefes alıyor

Netgenie ile ev kullanıcısı rahat bir nefes alacak

Cyberoam'ın Netgenie ürünü sayesinde evdeki tüm cihazlar internet tehditlerine karşı giriş noktasından itibaren korunurken, çocukların internet kullanım alışkanlıklarını düzenlemek "çocuk oyuncağı" olacak.Cyberoam, geçtiğimiz haftasonu Abant'ta düzenlediği etkinlikte bayilerine yönelik fırsatlara değinirken, önemli bir ürünün de duyurusu yaptı. "Netgenie" adı verilen bu ürün sayesinde Cyberoam, kurumsal ölçekte sunduğu donanım tabanlı güvenlik ve erişim kontrolü çözümlerini ev kullanıcılarının da hizmetine sunacak.

Cyberoam'ın sunduğu bütünleşik tehdit çözümleri, internet ve internete bağlı cihazlar arasında bir denetçi görevi görüyor. Kendi içinde işlemci ve işletim sistemine sahip olan bu cihazlar, antivirüs, güvenlik duvarı ve erişim kontrolü gibi fonksiyonları üzerlerinde barındırıyorlar. Böylece internet üzerinden gelen veri daha sistemlere ulaşmadan bu cihazlar tarafından süzülebiliyor ve virüs, zararlı yazılım, internet saldırısı gibi tehditler sistemlere ulaşmadan bertaraf ediliyor.

Bütünleşik tehdit yönetimi çözümleri, tüm fonksiyonları kendi üzerinde taşıdıkları için merkezi yönetim olanağı sağlıyor ve ilgili süreçleri bilgisayarların üzerinden alarak her bir sistemin ayrıca kaynak tüketmesinin önüne geçiyor.

Ev kullanıcıları kurumsal nitelikte güvenliğe kavuşuyor

Cyberoam'ın Netgenie çözümü, normalde çok sayıda bilgisayara sahip olan kurumların kullandığı bütünleşik tehdit önleme yaklaşımını ev kullanıcılarına sağlamayı vaat eden bir ürün.

ADSL modem ve kablosuz yönlendirici özelliğine sahip olan Netgenie kurulduğunda, içinde yer alan antivirüs ve güvenlik duvarı yazılımları sayesinde tüm tehditleri henüz evdeki bilgisayarınıza ulaşmadan, cihaz tarafından bertaraf ediyor. Böylece sadece bilgisayarınızı değil, tabletten akıllı telefonlara kadar ev ağınıza dahil olan her türden aygıt koruma altına alınıyor.

Aygıtın üzerinde ayrıca 3G modemlerin bağlanabileceği bir USB yuvası da yer alıyor. 3G modemi buraya takarak, 3G internet bağlantısının Netgenie tarafından kablosuz olarak tüm eve dağıtılmasını sağlayabiliyorsunuz. Böylece Netgenie, 3G modemden gelen bağlantı da kendi üzerinden geçtiği için bu bağlantıyı da güvenlik ve içerik filtresine tabi tutabiliyor.

Aklınız çocuklarınızda kalmayacak

Netgenie'nin fonksiyonları arasında antivirüs ve güvenlik duvarının yanı sıra, gelişmiş erişim kontrolü fonksiyonu da bulunuyor. Kolay yönetilebilir arayüze sahip bu özellik sayesinde evinizde hangi cihazların hangi saatler arasında internete bağlanabileceğini, hangi tür sitelere girebileceğini veya çocuklarınızın günde kaç saat interneti kullanabileceğini kolayca planlayabiliyorsunuz.

Tüm bu ayarlar da Netgenie üzerinden merkezi olarak gerçekleştiriyor. Böylece evdeki her bir cihaz için tek tek ayar yapmanız, erişim kontrol yazılımları kurup yönetmeniz gerekmiyor.

Netgenie APAC ve Avrupa Bölgesi Yöneticisi Pranav Parikh'in toplantıda aktardığına göre Netgenie sadece çocukların zararlı içeriğe erişimini engellemekle kalmıyor, aynı zamanda siber zorbalık ve sosyal ağlardan gelebilecek tehditler konusunda da çocukları korumanıza yardımcı oluyor. Üründe ayrıca erişime dair detaylı raporlama fonksiyonları da yer alıyor.

Küçük ofisler de güvende

Netgenie, Home ve SOHO olmak üzere iki ayrı sürüm halinde sunulacak. Ev kulanıcılarını hedefleyen Netgenie Home ürünün fiyatının 150 dolar civarında olması bekleniyor. Küçük ofislere yönelik SOHO ürünün fiyatı ise 210 dolar civarında olacak. Home ve SOHO modelleri arasındaki tek fark, SOHO'nun güvenli kurumsal erişim sunan VPN'i desteklemesi.

Ürünler, 3 yıllık antivirüs aboneliğiyle birlikte gelecek. Diğer bir deyimle ürünü aldığınızda 3 yıl boyunca profesyonel sürüm antivirüs güncellemeleri için herhangi bir ücret ödemeyeceksiniz.

Netgenie'nin yakında Türkiye piyasasında satışa sunulması bekleniyor.
" Bu sitede yer alan yazılar (içerik) üzerindeki 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu altında düzenlenen tüm maddi ve manevi haklar eser sahibi olan BThaber'e aittir. Söz konusu içerikler eser sahibinin izni olmadan kopyalanamaz, çoğaltılamaz, işlenemez, değiştirilemez veya başka internet sitelerinde ya da basılı veya görsel yayın yapan diğer mecralarda yayınlanamaz. "
Fetih Mah. Tahralı Sok. Kavakyeli Plaza C Blok No: 7 D: 5 34704 Ataşehir / İstanbul
+90 (216) 291 13 90
E-bülten Listemize Kaydolun