Bilişim 24 AĞUSTOS 2011 / 15:04

Anteni giysiye dikecekler her sinyali çekecekler

Anteni giysiye dikecekler her sinyali çekecekler

ABD'li araştırmacıların kıyafetlerin üstüne dikilebilen radyo antenleri geliştirmek için çalışmaları devam ediyor. Ohio State Üniversitesi’nden bir ekip bu konuda plastik film ve metal ipler kullanarak bir prototip geliştirildi.Bilim insanlarına göre sistemin menzili, vücuda takılan eski antenlerden dört kat daha büyük. Bu teknolojinin uygulanabileceği sayısız potansiyel nokta var. Ama bunun öncelikle askeri kullanım için hayata geçirilmesi hedefleniyor.

Araştırmacılar, temel hedeflerini askerlerin güvenilir iletişimini ve onların mobilitesini geliştirmeyi hedeflediklerini belirtiyor. Ama aynı teknolojinin polisler, itfaiyeciler, astronotlar gibi önemli bir iş yaparken ellerinin serbest olmasına ihtiyacı olan herkes tarafından kullanılabileceğine işaret ediliyor.

Antenleri saklama fikri aslında yeni değil. Mobil telefon sektörü, cihazların içine konumlandırdıktan sonra dış anten yapısından uzaklaşmıştı . Ama birçok üretici fazla sorun yaşamadan antenden kurtulmuş olmasına rağmen, Apple bazı sorunlarla karşı karşıya kaldı. iPhone geçtiğimiz yaz pazara çıktığında, bazı cihaz sahipleri görüşmeyle ilgili sorunları bildirdi.

Bu sorunun çözümünü Ohio State Üniversitesi, prototip anteni önce plastik filme sararak, ardından bunu normal bir dikiş makinesiyle kumaşa dikerek buldu.

Sinyalin güçlü ve antenin çok yönlü olduğunu teyit etmek için bilim insanları bir parça kıyafetin üstüne, yani önüne, arkasına ve iki omzuna birkaç anten yerleştirdi. Bunlar entegre bir bilgisayar kontrol cihazıyla birlikte çalışarak, beden hareketlerini hissetmek ve en uygun antene geçişi yapmak için görev yapıyor.

Teknolojinin maliyeti şu an için kişi başına yaklaşık 200 dolar olacak. Ama bu alanda seri üretime geçilmesiyle fiyatın da düşmesi bekleniyor.
" Bu sitede yer alan yazılar (içerik) üzerindeki 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu altında düzenlenen tüm maddi ve manevi haklar eser sahibi olan BThaber'e aittir. Söz konusu içerikler eser sahibinin izni olmadan kopyalanamaz, çoğaltılamaz, işlenemez, değiştirilemez veya başka internet sitelerinde ya da basılı veya görsel yayın yapan diğer mecralarda yayınlanamaz. "
Fetih Mah. Tahralı Sok. Kavakyeli Plaza C Blok No: 7 D: 5 34704 Ataşehir / İstanbul
+90 (216) 291 13 90
E-bülten Listemize Kaydolun