Bilişim 20 ŞUBAT 2012 / 11:28

Anormal durumları saptayan güvenlik kamerası yazılımı geliştirilecek

Anormal durumları saptayan güvenlik yazılımı geliştirilecek

İstanbul Şehir Üniversitesi Mühendislik ve Doğa Bilimleri Fakültesi Elektrik ve Elektronik Mühendisliği Öğretim Üyesi Yrd. Doç. Dr. Tarık Arıcı, Mobese türü güvenlik kameralarında anormal durumları tespit edebilen bir yazılım projesi geliştirmeye hazırlanıyor.Televizyonda izlediği bir cinayet olayında polislerin şüpheli şahısın hangi yönde kaçtığını Mobese kayıtlarını tek tek izleyerek bulmaya çalışması üzerine harekete geçen Arıcı’nın "Real-Time Video Analytics Engine Optimized for GPUs” adlı projesine, başarılı araştırmacıları Avrupa’ya çekmek amacıyla Avrupa Birliği 7. Çerçeve Programı kapsamında 100 Bin Euro tutarında Marie Curie Kariyer Destekleme Ödülü verildi.

Projenin fikrinin televizyonda izlediği bir cinayet olayında polislerin şüpheli şahısın hangi yönde kaçtığını Mobese kayıtlarını izleyerek tespit etmeye çalışmaları üzerine oluştuğunu anlatan Arıcı, “O haberi izlerken bu görüntülerin gerçek zamanlı analiz edilebileceğini, edilmesi gerektiğini düşündüm. Proje güvenlik kameralarının normalin dışında bir olay olduğunda yetkililerin otomatik olarak uyarılmasını sağlayan bir yazılımdan oluşuyor. Buna video anomaly detection deniyor ve aktif bir araştırma alanı. Bu alanda gerek algoritma dizaynı gerekse bunların paralel olarak uygulanması konularında araştırma yapacağım” dedi.

Mevcut sistem sadece kayıt yapıyor

İstanbul Şehir Üniversitesi'ne katılmadan önce NVIDIA'da 3 yıl çalıştığını anlatan Arıcı, “NVIDIA'da edindiğim tecrübelerden de faydalanarak bu algoritmaları gerçek zamanlı olacak şekilde dizayn edeceğiz. Mevcut güvenlik kameraları sistemi olay olduktan sonra suçluları bulmak için kullanılıyor, yani kayıt yapıyor. Halbuki bizim sistemimizde olağandışı durumlarda sistem anında uyaracak. Örneğin bir havalimanında unutulan bir çanta anında kamera tarafından tespit edilecek ve uyarı yapılacak. Algoritmanın amacı anormal olanı bulmak” diye konuştu.
" Bu sitede yer alan yazılar (içerik) üzerindeki 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu altında düzenlenen tüm maddi ve manevi haklar eser sahibi olan BThaber'e aittir. Söz konusu içerikler eser sahibinin izni olmadan kopyalanamaz, çoğaltılamaz, işlenemez, değiştirilemez veya başka internet sitelerinde ya da basılı veya görsel yayın yapan diğer mecralarda yayınlanamaz. "
Fetih Mah. Tahralı Sok. Kavakyeli Plaza C Blok No: 7 D: 5 34704 Ataşehir / İstanbul
+90 (216) 291 13 90
E-bülten Listemize Kaydolun