Bilişim 17 ŞUBAT 2011 / 11:30

Anonymous kurbanı HBGary geri çekildi

Anonymous tarafından haklanan bilgisayar güvenlik firması HBGary, online kurumsal aktivitelere daha fazla ağırlık vermek adına sektörel ve basına yönelik etkinliklerde yer almama kararı aldı.

Bilgisayar güvenlik firması HBGary, Anonymous üyeleri tarafından haklanınca, bir süre ortada görünmeme kararı aldı. Bu gizlenme kararının gerekçesi ise online kurumsal aktiviteleri daha fazla geliştirmek. Sektörel ve basına yönelik etkinliklerde de yer almama kararı alan şirket, şirket çalışanlarının tehdit edildiğini bildirdi.Bu açıklamadan önce, şirketin Wikileaks destekçilerine suçlama yönelttiği bazı kurumiçi belgeler ortaya çıkmıştı. HBGary yetkilileri ise, online mesajların yayınlanmadan önce değiştirildiği iddiasında bulundu.Anonymous’un HBGary’nin sunucularından alındığını iddia ettiği e-postalara göre, şirket Wikileaks’i zayıflatmak için bir plan hazırlamıştı. Aynı dönemde önemli dedikoduları ortaya çıkartan site de, tam o sırada Bank of America ile ilişkili belgeleri açıklamaya hazırlanıyordu.Ortaya çıkan e-postalar ayrıca HBGary’nin, ABD’li yetkililerin El Kaide ile bağlantılı internet sitelerini ziyaret eden kişileri izleme hamlesini ortaya koyan kanıtları elde ettiğini de gösteriyor. Tüm bu mesajlar online sisteme ise Anonymous destekli bir site olan Anonleaks.ru aracılığıyla gönderildi. HBGary’nin Başkanı Penny Leavy ise, online yayınlanan mesajların hacminin, herhangi bir içeriğin değiştirilip değiştirilmediğini anlamayı imkansız kıldığını açıkladı.

" Bu sitede yer alan yazılar (içerik) üzerindeki 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu altında düzenlenen tüm maddi ve manevi haklar eser sahibi olan BThaber'e aittir. Söz konusu içerikler eser sahibinin izni olmadan kopyalanamaz, çoğaltılamaz, işlenemez, değiştirilemez veya başka internet sitelerinde ya da basılı veya görsel yayın yapan diğer mecralarda yayınlanamaz. "
Fetih Mah. Tahralı Sok. Kavakyeli Plaza C Blok No: 7 D: 5 34704 Ataşehir / İstanbul
+90 (216) 291 13 90
E-bülten Listemize Kaydolun