Bilişim 08 MART 2012 / 15:00

Ankara İstanbul arası demir yoluna mobil iletişim ağı kuruluyor

Ankara ve İstanbul arasında işleyecek olan hızlı tren için güvenilir GSM-R (demir yolları için GSM) iletişim alt yapısı için NSN ile TCDD işbirliğine gidiyor.Türkiye Cumhuriyeti Devlet Demiryolları (TCDD), İnönü ile Köseköy arasında işleyecek olan demir yolu hattı üzerinde yeni bir iletişim ağının kurulumu için Nokia Siemens Networks’le işbirliğine gitti. 158 kilometre uzunluğundaki bu hızlı tren hattı, yapımı tamamlandığında Ankara ile İstanbul’u bağlayacak. Nokia Siemens Networks, TCDD’ye sağladığı hizmetlerin yanısıra GSM-R baz istasyon ağı ile santral sistemlerini de tedarik edecek. Şirket, 2009 yılında 275 kilometre uzunluğundaki mevcut Ankara-İnönü hattı için bir GSM-R ağı kurmuştu.

Nokia Siemens Networks Kurumsal Müşteriler Türkiye Satış Müdürü Erkan Tezcanlı, “Avrupa Birliği düzenlemeleri gereğince güvenilir, diğer sistemlerle uyumlu bir demir yolu iletişim ağı kurmak TCDD için büyük önem taşıyor,” dedi.

Nokia Siemens Networks, Köseköy-İnönü iletişim ağını kurmak için baz istasyonları ve baz istasyonu kontrolörü de dahil olmak üzere GSM-R radyo ekipmanı sağlıyor. Şirket, tren kabin radyoları ve mobil el terminalleri dahil olmak üzere GSM-R kullanıcı ekipmanı ile tünellerde etkin kapsama sağlamak için tekrarlayıcı cihazların tedariğini de karşılıyor.

Şirketin radyo sistemi, hareket halindeki hızlı tren makinisti ile kondüktör, hareket memuru ve operasyon merkezi arasında güvenilir iletişim sağlayacak. Bu sayede, demiryolu operasyonlarının etkinliği artılırılarak rötarlar önlenmesi, demir yolu ulaşımının güvenliği ve yolcuların emniyetinin artırılması hedefleniyor.

Bu proje ile Nokia Siemens Networks’ün GSM-R ticari hattı dünya çapında 46,000 kilometreye çıkacak.
" Bu sitede yer alan yazılar (içerik) üzerindeki 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu altında düzenlenen tüm maddi ve manevi haklar eser sahibi olan BThaber'e aittir. Söz konusu içerikler eser sahibinin izni olmadan kopyalanamaz, çoğaltılamaz, işlenemez, değiştirilemez veya başka internet sitelerinde ya da basılı veya görsel yayın yapan diğer mecralarda yayınlanamaz. "
Fetih Mah. Tahralı Sok. Kavakyeli Plaza C Blok No: 7 D: 5 34704 Ataşehir / İstanbul
+90 (216) 291 13 90
E-bülten Listemize Kaydolun