Bilişim 30 KASIM 2012 / 12:29

Amerika'nın Huawei ve ZTE atağından sonra Çin medyasının hedefinde Cisco var

Çin medyası ülkede Cisco altyapısı istemiyor

Amerika'nın Huawei ve ZTE tarafından sağlanan altyapıları hedef alan açıklamalarının ardından Çin medyası da Amerika'ya yüklendi ve Cisco'yu Amerikan istihbaratına yardımcı olmakla suçladı. Hatırlarsanız geçtiğimiz aylarda Amerikan Komitesi güvenlik endişesini gerekçe göstererek Huawei ve ZTE başta olmak üzere Çinli ağ altyapısı üreticilerine yüklenmiş, Huawei de buna karşılık bir açıklama yayınlamıştı.

Ancak bu tartışma ilginç bir mücadelenin de fitilini ateşlemiş gibi görünüyor. Tech in Asia ve The Register'in haberine göre bu kez de başta China Economy & Informatization ve People's Daily olmak üzere Çin medyası Amerikalı ağ altyapısı üreticisi Cisco'yu Amerikan istihbaratına yardım etmekle suçluyor ve ülkede Cisco altyapısının kullanılmamasını istiyor.

Hatta China Economy & Informatization, iddiasını olası bir anlaşmazlık halinde Amerika'nın Çin ağ altyapısını ele geçirebileceğini ifade edecek kadar ileri taşıyor.

The Register'in haberini bu adreste, Tech in Asia'nın haberini bu adreste okuyabilirsiniz.
" Bu sitede yer alan yazılar (içerik) üzerindeki 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu altında düzenlenen tüm maddi ve manevi haklar eser sahibi olan BThaber'e aittir. Söz konusu içerikler eser sahibinin izni olmadan kopyalanamaz, çoğaltılamaz, işlenemez, değiştirilemez veya başka internet sitelerinde ya da basılı veya görsel yayın yapan diğer mecralarda yayınlanamaz. "
Fetih Mah. Tahralı Sok. Kavakyeli Plaza C Blok No: 7 D: 5 34704 Ataşehir / İstanbul
+90 (216) 291 13 90
E-bülten Listemize Kaydolun