Bilişim 09 MAYIS 2012 / 16:16

AMD'nin finans hizmetleri için "Roadrunner" açık platform tasarımı hazır

AMD "Roadrunner" açık platform tasarımı hazır

“Roadrunner” adlı platform, talepleri giderek yükselen bir piyasa kesimine ciddi oranda enerji ve maliyet tasarrufu getirecek. Açık Bilişim oluşumunun üyelerinden ve açık standartların destekçilerinden olan AMD, Açık Bilişim Zirvesi’nde, Açık Bilişim Projesi için yeni bir platformun tanıtımını gerçekleştirdi. “Roadrunner” kod adlı bu esnek ve yenilikçi sunucu platformu, enerji ve maliyet açısından verimli çözümler sağlıyor.

“Roadrunner,” finans hizmetleri piyasasının genel bilişim, bulut bilişim altyapısı, yüksek performanslı bilişim ve depolama ihtiyaçlarını karşılamak üzere tasarlandı. AMD’nin bu hamlesi, Açık Bilişim Projesi’nin altyapı teknolojisinde yenilikçiliği ve enerji verimliliğini arttırma çabasıyla aynı doğrultuda yer alıyor.

Gereksiz parçalar anakartlardan çıkarılıyor

Finans müşterilerinden alınan görüşler doğrultusunda şekillendirilen “Roadrunner” anakart tasarımı, mali hizmetler sektörünün talep ettiği özellikleri yoğun bir platformda toplayarak gereksiz parçaların çıkarılmasını, en önemli parçaların optimize edilmesini içeriyor.

AMD ailesinin en geniş bellek ve bant genişliği kapasitesine sahip Opteron 6000 serisi işlemcilerini kullanan “Roadrunner,” gereken tüm özellikleri barındırmanın yanında büyük enerji tasarrufuyla toplam sahip olma maliyetini önemli ölçüde düşüren bir platform oluşuyla dikkat çekiyor.

AMD Küresel İş Birimleri Genel Müdürü Lisa Su, konuyla ilgili açıklamasında şunları söyledi: “AMD, şirkete özel çözümlere odaklanmak yerine sektörün ilerlemesine katkıda bulunarak işbirliklerini güçlendirmiş ve bu sayede hız kazanmıştır. AMD, finans hizmetleri için optimize edilmiş “Roadrunner” ana kart tasarımıyla Açık Bilişim girişimini yeni pazarlara ulaştırmaya yardımcı olmaktadır. Ayrıca “Roadrunner” anakart son derece esnektir ve genel kullanım, bulut bilişim, yüksek performans ve depolama gibi uygulama alanlarındaki iş yüklerini destekleyecek şekilde kurulabilir.”

2 ayrı kurulumda 4 farklı uygulama

"Roadrunner" iki kurulumda kullanılabilen tek bir platform. İlk kurulumda yüksek performanslı bilişim ihtiyaçlarına cevap verirken diğer kurulumu genel bilişim, bulut altyapısı ve depolama alanlarına hizmet veriyor, böylece dört farklı uygulama alanında kullanılabiliyor.

Tasarımın kapsamında yer alan bileşenler şunlar:

- 16” x 16,5” anakart
- Kullanım hedefine bağlı bileşen seçenekleri
- 1U, 1,5U, 2U ve 3U’yu destekleyen esnek tasarım
- İhtiyaçlara bağlı olarak genişleyen, maliyet açısından verimli seçenekler içeren Açık Makine Yönetimi
- Normal kart ve açık kart altyapıları desteği
- En yüksek bellek ve bant genişliği kapasitesine sahip AMD Opteron™ 6000 serisi işlemcilerin tümüne destek

Açık Bilişim Projesi ve Zirvesi hakkında ayrıntılı bilgi için opencompute.org adresini ziyaret edebilirsiniz.  Ayrıca Açık Bilişim Zirvesi, on.fb.me/OCPSummit üzerinden canlı olarak yayınlanacak.
" Bu sitede yer alan yazılar (içerik) üzerindeki 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu altında düzenlenen tüm maddi ve manevi haklar eser sahibi olan BThaber'e aittir. Söz konusu içerikler eser sahibinin izni olmadan kopyalanamaz, çoğaltılamaz, işlenemez, değiştirilemez veya başka internet sitelerinde ya da basılı veya görsel yayın yapan diğer mecralarda yayınlanamaz. "
Fetih Mah. Tahralı Sok. Kavakyeli Plaza C Blok No: 7 D: 5 34704 Ataşehir / İstanbul
+90 (216) 291 13 90
E-bülten Listemize Kaydolun