Bilişim 16 OCAK 2013 / 16:39

AMD'nin eski yöneticileri Nvidia’ya kamyonla evrak mı taşıdı?

Nvidia'ya geçen AMD yöneticilerinin başı dertte

Yonga üreticisi, eski başkan yardımcısı ve üç yöneticisini ticari sırlarını içeren 100 bini aşkın  gizli dosyayı Nvidia’ya taşıdığı gerekçesiyle dava açtı.Yonga üreticsi AMD, eski başkan yardımcısı ve Boxborough tesisinde çalışan üç eski yöneticiyi Nvidia’ya geçerken ticari sırlarını taşımakla suçladı. Şirketten yapılan açıklamaya göre, yöneticiler şirketten ayrılırken yanlarında 100 bini aşkın gizli belgeyi de yanlarında götürdü.

ABD’de açılan dava dosyasında eski başkan yardımcısı Robert Feldstein ile yöneticiler Manoo Desai, Nicolas Kociuk ve Richard Hagen isimleri yer aldı. Davada, AMD’nin teknolojisini anlatan gizli olarak adledilen dosyaların ve büyük müşterilerle yapılan anlaşmaların iade edilmesi istendi.

Dava başvurusuyla birlikte mahkeme dört eski çalışanın AMD dosyalarını ellerinde bulundurma ihtimaline karşı tedbir kararı aldı. Bu tedbir kararına göre olası AMD dosyaları bir başka yere kopyalanamayacak ya da paylaşılamayacak.

Temmuz ayında AMD’den ayrılan Robert Feldstein’ın Nvidia geçmeden önce Xbox, Playstation ve Wii U gibi oyun konsollarında AMD teknolojilerinin kullanılmasına ön ayak olduğu biliniyor.

Üç kritik dosyayla Nvidia haksız kazanç elde edebilir

AMD’nin açıklamalarında suçlamanın sebepleri de gözler önüne seriliyor. Şirketin iddialarına göre, ticari sırları içeren dosya ve veriler eski çalışanların AMD’den ayrılmadan önceki son günlerinde harici depolama cihazlarına aktarıldı. Aktarılanların 100 bin elektronik dosyayı bulduğu bilgisi verilirken özellikle üç gizli dosyanın büyük önem taşıdığı vurgulandı.

“Önemli müşterilerle imzalanmış iki lisans anlaşması ve AMD’nin kritik lisanslama stratejilerini açıklayan bir belge aktarıldı” ifadelerinin yer aldığı dava dosyasında, bu dosyaların Nvidia tarafından kullanılması durumunda haksız kazanç elde edeceği iddialarına yer verildi.

Şirketin süreç ve rürünlerindeki gelişmi ve teknolojisinin yer aldığı harici veritabanı Perforce’un da aktarılan dosyalar arasında yer aldığı belirtildi. Bu veritabanında da 200’den fazla gizli dosya yer alıyor.

AMD’nin dosyaların aktarılmasıyla ilgili tezleri arasında bir yöneticinin yapatığı internet araması da yer aldı. İddiaya göre yöneticilerden biri son zamanlarında sıkça “büyük dosyalar nasıl kopyalanır ya da silinir” gibi aramalar gerçekleştirdi.