Bilişim 15 AĞUSTOS 2014 / 12:34

AMD’den sunucular için grafik kartı

AMD, Yüksek İşlem Performansı (HPC) için tasarlanmış Grafik İşlem Ünitesi sunucu grafik kartı AMD FirePro S9150’yi piyasaya sürdü.

Performansı yükseltmeye yönelik tasarlanan AMD Graphics Core Next (GCN)’i esas alan kart, artırılmış çift duyarlılığı destekleyen ve 2.0 TFLOPS çift duyarlılık engelini aşan ilk sunucu grafik kartı olarak sunuluyor.

Diğerlerine oranla yüzde 33 daha fazla 16 GB GDDR5 belleği ve 235 watt azami güç tüketimi ile AMD FirePro S9150 “süper bilgisayarlar için” yüksek işlem sağlayabilirken, kullanılabilir güç kaynağını da en yüksek seviyeye çıkarıyor.

AMD Profesyonel Grafik Kartları Kıdemli Direktörü ve Genel Müdürü David Cummings: “Yüksek bir performans için, günümüz süper bilgisayarlarında kullanılan grafik işlem ünitesi (GPU), merkezi işlem birimi (CPU) ve eş-işlemci kombinasyonlarının kapasitesi giderek artıyor ve bu kombinasyonların birçoğu, güç kaynağı ve su kullanımını azaltan bir çevresel sorumluluk bilinciyle uygulanıyor” diyor ve; “Büyük ölçekli çoklu GPU desteği ile eşsiz hesap performansı sağlamak üzere tasarlanan AMD FirePro S9150, süper bilgisayar dünyasında yeni bir devir başlatıyor. Bellek konfigürasyonu, hesaplama kabiliyeti ve watt başına sunduğu performans ile kendi sınıfında eşsiz olan bu Grafik İşlem Ünitesi (GPU) , performans ve enerji verimliliğinde süper bilgisayarları bir sonraki seviyeye taşıyor” şu şekilde sözlerine devam ediyor.

OpenCL desteği veren AMD, yılsonunda kullanıma hazır hale gelmesi beklenen OpenCL 2.0’ı da destekleyecek. AMD ayrıca, FirePro S9150 ve diğer FirePro grafik kartlarının OpenMP 4.0’ı desteklemesi için Pathscale ile beraber olacaklarını açıkladı.

AMD FirePro S9150 özellikleri:

• 5.07 TFLOPS üst düzey çift duyarlı kayar nokta performansı – diğerlerine kıyasla yüzde 18’e varan performans etkinliği

• 2.53 TFLOPS üst düzey çift duyarlı hesap performansı sağlayan azami seviyede çift duyarlı kayar nokta performansı

• Sektör lideri bellek konfigürasyonu – 16GB GDDR5 bellek kapasitesi, 512-bit bellek arayüzü ve 320 GB/s hıza kadar çıkan bellek bant genişliği

• 2,816 stream işlemci (44 GCN hesap birimi)

• Hata Düzeltme Kodu Bellek desteği (harici)

• Halihazırda OpenCL 2.0 destekli

• Azami 235W güç tüketimi

• AMD STREAM teknolojisi

.AMD FirePro S9150 sunucu GPU hakkında daha fazla bilgi için

• AMD STREAM teknolojisi hakkında daha fazla bilgi için

 
ETİKETLER : AMD grafik kartı
" Bu sitede yer alan yazılar (içerik) üzerindeki 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu altında düzenlenen tüm maddi ve manevi haklar eser sahibi olan BThaber'e aittir. Söz konusu içerikler eser sahibinin izni olmadan kopyalanamaz, çoğaltılamaz, işlenemez, değiştirilemez veya başka internet sitelerinde ya da basılı veya görsel yayın yapan diğer mecralarda yayınlanamaz. "
Fetih Mah. Tahralı Sok. Kavakyeli Plaza C Blok No: 7 D: 5 34704 Ataşehir / İstanbul
+90 (216) 291 13 90
E-bülten Listemize Kaydolun