Bilişim 13 TEMMUZ 2012 / 15:50

Ambargoya rağmen İran’da Apple ürünleri yok satıyor

RadanMac mağazasına giren İranlılar, yeni iPad, iPhone, iPod, MacBook ve Mac masaüstü bilgisayarlar ve daha fazlasını satın alabiliyorlar. Alternatif satış kanalları arasında Türkiye de bulunuyor.Amerika Birleşik Devletleri’nin İran’a karşı uyguladığı ambargonun kapsamı genişletiliyor. ABD’li şirketlerin ülkede iş yapması istenmezken, geçtiğimiz yıl Çin merkezli Huawei ve ZTE’nin ülkede iş yapması olay olmuştu.

Tüm bunlara rağmen İran’da yaşayanlar Apple ürünlerine sahip olabiliyor. Tahran’da yüzden fazla mağazası bulunan RadanMac, 1995 yılından bu yana ülkede Apple ürünleri satışı gerçekleştiriyor. Satılan ürünlerin sahipleri arasında İran Merkez bankası, yerel televizyon kanalları, gazeteler ve tasarım çalışanları yer alıyor.

İran’ın nükleer programı nedeniyle birçok ülke tarafından ambargo uygulamasının etkileri ülkede görülürken Apple ürünlerinin yaygın kullanımı farklı bir piyasa da oluşturuyor. Apple’ın müzik, video ve yazılım satışını doğrudan kendi ürünleri üzerinden yapması nedeniyle İran dışını tercih ederek kayıt yaptıran İranlıların oluşturduğu piyasa hızla büyüyor.RadanMac şirketinin küçük de bir rakibi bulunuyor. Apple İran olarak geçen şirketin web sitesi neredeyse tamamen Apple’ın sitesinin bir kopyası. Apple bu sitenin kapatılması için çalışmalar da yürütmüş ancak İran’daki yetkililerden herhangi bir sonuç alamamış.

Her iki şirket yetkililerinin verdiği bilgilere göre, vergilendirmeler nedeniyle ABD fiyatlarından daha fazlaya satılsa da, tahminen İran’daki binden fazla editör Mac kullanıyor.

Apple ürün getirme kanalı olarak Türkiye

Birçok tüccar gibi İran’a Apple ürünleri getirenler de Hong Kong, Singapur ya da Malezya’yı kullanıyor. Ancak ambargonun sıkılaştırılması nedeniyle zorlaşan ticari işlemlere alternatif olarak Türkiye ve Dubai gösteriliyor. Ancak bu ülkelerde bulunan vergiler nedeniyle işlemleri gerçekleştirmek zorlaşıyor.

Garanti sistemi kendi ülke içerisinde satıcıların kurduğu servisin ötesine geçemiyor. İran’da satın alınan bir Apple ürünü için bir yıllık garanti veriliyor.

Bu satıcılar yaptıkları işin yasal olmadığını biliyor ancak şunu açıkça açıklıyorlar:

“Eğer Apple bu zor şartlarda, ambargo uygulanan bir ülkede bu kadar çok kişiyi Apple kullanıcısı yaptığımızı görseydi, bizimle gurur duyardı.”
" Bu sitede yer alan yazılar (içerik) üzerindeki 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu altında düzenlenen tüm maddi ve manevi haklar eser sahibi olan BThaber'e aittir. Söz konusu içerikler eser sahibinin izni olmadan kopyalanamaz, çoğaltılamaz, işlenemez, değiştirilemez veya başka internet sitelerinde ya da basılı veya görsel yayın yapan diğer mecralarda yayınlanamaz. "
Fetih Mah. Tahralı Sok. Kavakyeli Plaza C Blok No: 7 D: 5 34704 Ataşehir / İstanbul
+90 (216) 291 13 90
E-bülten Listemize Kaydolun