Bilişim 15 AĞUSTOS 2016 / 10:51

Amazon Web Services’ten yeni analiz hizmeti: Kinesis Analytics

Yeni analiz hizmeti, geliştiricilerin gerçek zamanlı streaming verilerinden işlemeye uygun bilgiler ve bulgular almasını kolaylaştırıyor.

Amazon Web Services, yeni analiz hizmeti Amazon Kinesis Analytics’in kullanıma açıldığını duyurdu. Bu yeni çözümde; standart SQL kullanılarak streaming verileri sürekli şekilde sorgulanıyor. Kinesis Analytics kullanarak geliştiriciler, streaming verileri üzerine standart SQL sorguları yazabiliyor ve gerçek zamanlı işlenebilir öngörüler elde edebiliyor. Ve tüm bunları yeni programlama becerilerine gerek duymadan yapabiliyorlar.

Bugünün dijital işletmeleri; web siteleri, mobil uygulamalar, bağlı cihazlara gömülü sensörler ve BT sistemleri gibi çeşitli kaynaklardan büyük miktarlarda streaming verisi oluşturuyor. Bu veriler üzerinde sürekli sorgular yaparak gerçek zamanlı analizler elde edebilmek, şirketlerin sektör ve müşteri ihtiyaçlarına daha hızlı cevap verebilmesini sağlıyor. Ancak mevcut veri işleme ve analiz çözümleri bu 'hızlı hareket eden' veriyi sürekli işlemek için yeterli değil. Bu yüzden müşteriler streaming verilerini işleyen, yapımı ve üzerinde ince ayarlar yapılması aylar süren uygulamalar geliştirmek ve saatte onlarca milyon olayı içermesi muhtemel yüksek hızlı büyük hacimli veri akışlarını idare edebilecek altyapı yatırımları yapmak zorunda kalıyor.

Kinesis Analytics, Kinesis Streams ve Kinesis Firehose ile entegre çalışıyor ve veri akışı içerisindeki standart veri türlerini otomatik olarak tanıyabiliyor. Bu ise kullanıcıya, Kinesis Analytics'in interaktif şema editörüyle kolayca düzenlenebilen şemalar öneriyor. Kinesis Analytics sürekli sorgular çalıştırmak için gerekli kaynakları otomatik olarak tedarik edip,  uygulayıp ölçüyor. İşlenmiş sonuçları, Amazon Simple Storage Service (Amazon S3), Amazon Redshift ve Amazon Elasticsearch Service'in de dahil olduğu AWS hizmetlerine doğrudan iletiyor.

Amazon Kinesis'in Genel Müdürü Roger Barga, şunları söyledi: "AWS'nin büyük veri depoları, veri ambarı, dağıtık analitik, gerçek zamanlı streaming, makine öğrenmesi ve iş zekası karşısındaki işlevselliği, müşterilerimizin AWS içinde depoladıkları önemli miktarlardaki veriden öngörüleri kolaylıkla çıkarıp uygulamaya koyabilmesini sağlar. Amazon Kinesis Analytics'in katılmasıyla, mevcut analiz hizmetleri içinde en genişi olan portföyümüzü daha da genişletmiş olduk. Müşterilerin daha önce hiç olmadığı kadar hızlı bir şekilde işlerinde kullanabilecekleri öngörüler elde edebilmesi adına, gerçek zamanlı streaming verileri üzerine analiz yapabilmeleri için SQL kullanmayı kolaylaştırdık".

Kinesis Analytics, ABD'nin Doğusu (Virginia), Batısı (Oregon) ve AB (İrlanda) Bölgeleri'nde hizmeye açıldı ve önümüzdeki aylarda yeni bölgelere de açılacak.
" Bu sitede yer alan yazılar (içerik) üzerindeki 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu altında düzenlenen tüm maddi ve manevi haklar eser sahibi olan BThaber'e aittir. Söz konusu içerikler eser sahibinin izni olmadan kopyalanamaz, çoğaltılamaz, işlenemez, değiştirilemez veya başka internet sitelerinde ya da basılı veya görsel yayın yapan diğer mecralarda yayınlanamaz. "
Fetih Mah. Tahralı Sok. Kavakyeli Plaza C Blok No: 7 D: 5 34704 Ataşehir / İstanbul
+90 (216) 291 13 90
E-bülten Listemize Kaydolun