Bilişim 29 NİSAN 2011 / 17:17

Amazon sonunda özür diledi

Şirket, bulut arızasından etkilenen şirketlere 10 günlük kullanım hakkı verileceğini ve gerekli önlemleri sağlayacak yatırımların yapılacağını açıkladı.Amazon’un sunduğu bulut servislerinin arızaları sonucu Foursquare, Reddit gibi sistemler zarar görmüş ve bir hafta boyunca hizmetlerinde kesintiye gitmek zorunda kalmıştı.

Bulut sisteminin tamamen sorgulanmasına yol açan hatanın detaylı teknik açıklamasını yapan Amazon, benzer hatalar görülmemesi için neler yapmayı planladıklarını açıkladı.

İlk olarak Amazon, buluttaki bağımsız sunucu kümeleri gibi alanlar sağlayarak bulutun bir alanında yaşanan sıkıntının hizmetlere yansımamasını sağlayacak. Bir nevi bulut içinde oluşturulan kümelerle sistemler yedeli çalışacak. Ayrıca bulut içindeki birçok alan üzerinde çalışan servislerin daha kolay düzenlenmesi sağlanacak.

Özür dilendi ve on günlük kullanım hakkı verileceği bilgisi verildi

Bunların yanında Amazon, hataların hızla düzeltilmesi ve aracılar arasındaki iletişimin artırılması için yatırım yapılmasının planlandığı belirtildi.

EBS Volumes, EC2 Instances ve RDS veritabanı kullanımında sorun yaşayan kullanıcılardan 10 günlük kullanım ücretinin alınmayacağı açıklanırken işlem doğrudan kullanıcıların faturalarına yansıtılacak.

Açıklamanın sonundaysa “Servislerimizi kullanan müşterilerimizin işlerinin ne kadar önemli olduğunu biliyoruz. Bu olaydan gerekli dersleri çıkarıp servislerimizi geliştireceğiz” denildi.

Detaylı bilgiyi http://aws.amazon.com/message/65648/ adresinden alabilirsiniz.
" Bu sitede yer alan yazılar (içerik) üzerindeki 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu altında düzenlenen tüm maddi ve manevi haklar eser sahibi olan BThaber'e aittir. Söz konusu içerikler eser sahibinin izni olmadan kopyalanamaz, çoğaltılamaz, işlenemez, değiştirilemez veya başka internet sitelerinde ya da basılı veya görsel yayın yapan diğer mecralarda yayınlanamaz. "
Fetih Mah. Tahralı Sok. Kavakyeli Plaza C Blok No: 7 D: 5 34704 Ataşehir / İstanbul
+90 (216) 291 13 90
E-bülten Listemize Kaydolun