Bilişim 21 NİSAN 2011 / 16:57

Amazon ödünç e-kitap verme hizmetini başlatıyor

Ödünç e-kitap hizmeti başlıyor

Amazon’un Kindle’ını kullananlar, yakında ABD’de kütüphanelerden e-kitap ödünç almaya başlayabilecek.

BBC News haberine göre bu konuda şirket, halen 11 bin Amerikan kütüphanesinde e-kitap kiralama hizmeti sunan Overdrive ile işbirliği yapıyor. Bugüne kadar Kindle kullanıcıları yükleme yapamıyordu. Çünkü cihaz farklı bir dosya formatı kullanıyordu.

Öte yandan, Overdrive aynı zamanda İngiltere’de de faaliyet gösteriyor. Ama Amazon, e-kütüphane planlarının İngiltere’yi kapsayıp kapsamayacağı konusunda açıklama yapmıyor. Buna karşılık şirket, ABD’de sistemin yılın ilerleyen döneminde hayata geçeceğini söyledi.

Kiralama hizmeti sadece Kindle cihazına özel değil

Ödünç alınan kitaplar Amazon’un kendi Kindle okuyucusundan erişilebileceği gibi, Kindle yazılımını kullanan diğer cihazlarda da, örneğin iPad ve Android tabletlerde de okunabilecek. Bir yayın ödünç almak isteyen herkes, kendi yerel kütüphanesinin de bir üyesi olmak zorunda. Kitaplar kütüphanenin internet sitesine yükleniyor ve bunlar otomatik olarak belli bir günden sonra kaldırılıyor ve maksimum yükleme zamanı üç hafta oluyor.

Overdrive birkaç yıldır sektörde faaliyet gösteriyor ve yüz binlerce kitabı e-pub dosya formatını kullanan araç sahibi okurlarına sunuyor. Amazon ise kendi e-pub versiyonuna sahip. Bu versiyon; kopyalamanın önüne geçmeyi hedefleyen dijital hak yönetim sistemine de sahip. Sektör temsilcileri, Overdrive’ın bu teknolojiyi en sonunda kullanıyor olmasından memnun, ama akıllarında bazı soru işaretleri de yok değil. eBook Magazine web sitesinin sahibi Martin Hoscik, “Önemli bir adım, ama burada bir inovasyon yok” dedi.

Yine de, Kindle’ın e-kitap pazarındaki egemen konumu, kütüphanelerden kitap alma profilini de yükseltecek.
" Bu sitede yer alan yazılar (içerik) üzerindeki 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu altında düzenlenen tüm maddi ve manevi haklar eser sahibi olan BThaber'e aittir. Söz konusu içerikler eser sahibinin izni olmadan kopyalanamaz, çoğaltılamaz, işlenemez, değiştirilemez veya başka internet sitelerinde ya da basılı veya görsel yayın yapan diğer mecralarda yayınlanamaz. "
Fetih Mah. Tahralı Sok. Kavakyeli Plaza C Blok No: 7 D: 5 34704 Ataşehir / İstanbul
+90 (216) 291 13 90
E-bülten Listemize Kaydolun