Bilişim 22 NİSAN 2011 / 10:49

Amazon hatası Foursquare, Formspring.me ve Reddit’i vurdu

Amazon hata verdi Foursquare çöktü

Amazon’un kendi sunucuları üzerinde yürüttüğü EC2 servisi hata verince Foursquare, Quora ve Reddit hizmetlerine ya ara vermek ya da kısıtlı şekilde devam ettirmek zorunda kaldı. Bu da bulut üzerindeki hizmetlerin yeniden sorgulanmasına sebep oldu.Amazon, Kuzey Virgina’daki sunucularında problem yaşandığını ve durumun kontrol altına alındığını ifade etse de servislerdeki problem dün geceye kadar devam ediyordu.

Foursqauare, Quora ve Reddit gibi popüler uygulamaların bulutta tuttukları sistemleri nedeniyle sorun yaşamaları milyonlarca kullanıcıyı aynı anda etkiledi. Peki bu durumda bulut hizmeti alan bir şirket ne yapabilir?

Aslına bakılınca ortaya çıkan şu ki; bu konuda pek fazla yapabilecek bir şey yok. Bulutta ortaya çıkabilecek arıza bu hizmetlerin yaygınlaşmasıyla sorgulanan ilk konulardan biri olmuştu. Evet, kendi IT servisleriniz ve altyapınızı kurmak yerine bulutu kullanmak para ve zaman kazandırıyor ancak beklenmedik bir arızada servisin düzelmesi için dua etmekten başka çareniz de kalmıyor.

Şu anda en fazla bulut servis hizmeti sunan Amazon’un müşterilerin soruları ve endişeleriyle başının daha çok ağrıyacak gibi görünüyor.