Bilişim 22 NİSAN 2011 / 10:49

Amazon hatası Foursquare, Formspring.me ve Reddit’i vurdu

Amazon hata verdi Foursquare çöktü

Amazon’un kendi sunucuları üzerinde yürüttüğü EC2 servisi hata verince Foursquare, Quora ve Reddit hizmetlerine ya ara vermek ya da kısıtlı şekilde devam ettirmek zorunda kaldı. Bu da bulut üzerindeki hizmetlerin yeniden sorgulanmasına sebep oldu.Amazon, Kuzey Virgina’daki sunucularında problem yaşandığını ve durumun kontrol altına alındığını ifade etse de servislerdeki problem dün geceye kadar devam ediyordu.

Foursqauare, Quora ve Reddit gibi popüler uygulamaların bulutta tuttukları sistemleri nedeniyle sorun yaşamaları milyonlarca kullanıcıyı aynı anda etkiledi. Peki bu durumda bulut hizmeti alan bir şirket ne yapabilir?

Aslına bakılınca ortaya çıkan şu ki; bu konuda pek fazla yapabilecek bir şey yok. Bulutta ortaya çıkabilecek arıza bu hizmetlerin yaygınlaşmasıyla sorgulanan ilk konulardan biri olmuştu. Evet, kendi IT servisleriniz ve altyapınızı kurmak yerine bulutu kullanmak para ve zaman kazandırıyor ancak beklenmedik bir arızada servisin düzelmesi için dua etmekten başka çareniz de kalmıyor.

Şu anda en fazla bulut servis hizmeti sunan Amazon’un müşterilerin soruları ve endişeleriyle başının daha çok ağrıyacak gibi görünüyor.
" Bu sitede yer alan yazılar (içerik) üzerindeki 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu altında düzenlenen tüm maddi ve manevi haklar eser sahibi olan BThaber'e aittir. Söz konusu içerikler eser sahibinin izni olmadan kopyalanamaz, çoğaltılamaz, işlenemez, değiştirilemez veya başka internet sitelerinde ya da basılı veya görsel yayın yapan diğer mecralarda yayınlanamaz. "
Fetih Mah. Tahralı Sok. Kavakyeli Plaza C Blok No: 7 D: 5 34704 Ataşehir / İstanbul
+90 (216) 291 13 90
E-bülten Listemize Kaydolun