Bilişim 26 TEMMUZ 2011 / 08:53

Amazon bulutla büyüyecek

Amazon.com’un bulut bilişim bölümü, şirketin en yeni ‘milyar dolarlık işi’ olacak gibi gözüküyor. Analistler de, şirketin gelecek hafta açıklayacağı sonuçlar ışığında, bu birimin ne kadar hızlı büyüyeceği konusunda ipuçlarını yakalama çabasında olacak.Amazon Web Services (AWS), 2006 yılında küçük adımlarla hayata geçti. O zamanlarda sadece gelişmekte olan teknoloji şirketlerine, bloglara ve web sitelerine bilişim yapısı ve veri depolama satıyordu. Bugün ise AWS’nin müşterileri arasında NASA, ABD Dışişleri Bakanlığı, Siemens, Pfizer ve Nasdaq gibi devler yer alıyor.

Analistlere göre, AWS’nin çok büyük bir potansiyeli var. Bu bölümün büyümesine dair her veri, pazarda da çok olumlu karşılanacak. Amazon ise bu departmanın sonuçlarını açıklamıyor. Ama bir şirket sözcüsü, bu iş kolunun 190’dan fazla ülkede yüz binlerce müşterisi olduğunu söyledi.

Analistler, AWS’nin büyüme hızını ölçmek için birimin bulut hizmet sunan S3 servisinde ne kadar veri, objenin depolandığına bakacak. Resmi AWS bloguna göre, yılın ikinci çeyreğinde S3’te 449 milyardan fazla obje yer alıyordu, ki bu da geçen yılın sonundaki seviyeden yüzde 71 artış anlamına geliyor.

Reuters’in haberine göre, Amazon EC2, AWS’nin bir diğer temel birimi ve burası da buluttan bilişim gücü sağlıyor. Bu servis, Ocak ayı itibariyle, önde gelen 500 bin internet sitesinin 3 bin 674 tanesi tarafından kullanıldı. Bu da, yıllık bazda yüzde 50 artış anlamına geliyor.

Bu büyümeye rağmen, AWS hala Amazon’un küçük bir bölümü. Şirketin ikinci çeyrek toplam gelir hedefi ise 9 milyar 373 milyon dolar olarak tahmin ediliyor. AWS’nin geçtiğimiz yılki gelir tahmini ise yaklaşık 500 milyon dolardı.

Amazon bulut servislerinin 2015 yılındaki gelirinin 2,6 milyar dolar olması bekleniyor

Analistlere göre, bu departmanın geliri Amazon bütününe bakıldığında hala çok küçük. Ama pazardaki fırsatlara ve Amazon’un güçlü rekabetçi pozisyonuna bakılınca, bu bulut yapısının da yakında 1 milyar dolarlık gelir getiren bir segment olacağını tahmin etmek zor değil. Analistlere göre, AWS’nin geliri 2015 yılında 2,6 milyar dolara ulaşacak. Çünkü şirketler, veri merkezi ihtiyaçlarını, giderek artan bir biçimde dış kaynak kullanımı ile çözüyor olacak.

Bu yarışta AWS daha fazla müşteri kazanabilir. Çünkü ücretlendirme politikası, sunduğu hizmetlerin ne kadar kullanıldığını baz alıyor. Yani bu yapıyı benimsemeyi önleyecek ekstra maliyetler de yok.

Amazon bir süredir AWS’nin özelliklerini geliştirmek için yüklü yatırımlar yapıyor. Hedefi ise daha fazla işlem gücü ve veri depolama sağlayabilmek. 2011 yılının ilk çeyreğinde Amazon’un geliri arttı, ama kâr oranı Wall Street tahminlerinin gerisinde kaldı. Bunun en önemli sebebi; Amazon’un temel online perakende çalışmalarını desteklemek için iş merkezlerine yaptığı yoğun yatırımlardı. Bu arada, AWS’nin büyümesini desteklemek için de sunuculara ve veri merkezlerine büyük harcamalar yapıldı.

Analistler benzer bir yapının ikinci çeyrekte de kendini göstermesini bekliyor. AWS’nin kâr marjının da ilerleyen yıllarda, müşteri sayısının artmasıyla beraber, yükseleceği üzerinde duruluyor.
ETİKETLER : amazon cloud computing
" Bu sitede yer alan yazılar (içerik) üzerindeki 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu altında düzenlenen tüm maddi ve manevi haklar eser sahibi olan BThaber'e aittir. Söz konusu içerikler eser sahibinin izni olmadan kopyalanamaz, çoğaltılamaz, işlenemez, değiştirilemez veya başka internet sitelerinde ya da basılı veya görsel yayın yapan diğer mecralarda yayınlanamaz. "
Fetih Mah. Tahralı Sok. Kavakyeli Plaza C Blok No: 7 D: 5 34704 Ataşehir / İstanbul
+90 (216) 291 13 90
E-bülten Listemize Kaydolun