Bilişim 19 EKİM 2012 / 10:15

Alternatif Bilişim Derneği Türkiye'de Phorm için suç duyurusunda bulundu

Türkiye'de Phorm için suç duyurusunda bulunuldu

Phorm'un Türkiye'de faaliyetlerinin yasaklanması için enphormasyon.org adresinde kampanya başlatan Alternatif Bilişim Derneği, TTNET ve Phorm firması hakkında suç duyurusunda bulundu. Alternatif Bilişim Derneği, TTNET ve Phorm firması hakkında İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı'na suç duyurusunda bulundu.

Dernek Yönetim Kurulu Başkanı Ali Rıza Keleş tarafından savcılığa yapılan suç duyurusunda TTNET ve PT Reklam Çözümleri firmasının TCK 132,134 ve 135. maddelerden yargılanması istendi.

Dernek, TTNET tarafından internet kullanıcılarının rızası ve bilgisi olmadan getirilen sistemle kişilerin internetteki verilerinin izinsiz olarak toplandığı ve ticari amaçla haksız kullanıldığı iddia ediliyor.

Dernekten gelen açıklamada "Bu konuyla ilgilenen, tüzüğünde 'İnternet üzerinden gerçekleştirilen her türlü iletişimin, paylaşımın ve özel bilgilerin istenmeyen kişiler tarafından izlenmesine, kayıt altına alınmasına karşı güvenli iletişim hakkını savunmak' ifadesi bulunan bir dernek olarak, kamuoyunu ve yetkilileri bilgilendirmek görevimiz ve kamu faydası yönünde etik sorumluluğumuz. Bugüne kadar TTNET ve Phorm tarafından yapılan açıklamaların kuşkuları gidermemesi, sistemin nasıl çalıştığına dair net ve doyurucu bilgiler aktarmaması nedeniyle de bu suç duyurusunun yapılması gerektiğini düşündük" ifadeleri yer aldı.

Detayları bu adreste bulabilirsiniz.
" Bu sitede yer alan yazılar (içerik) üzerindeki 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu altında düzenlenen tüm maddi ve manevi haklar eser sahibi olan BThaber'e aittir. Söz konusu içerikler eser sahibinin izni olmadan kopyalanamaz, çoğaltılamaz, işlenemez, değiştirilemez veya başka internet sitelerinde ya da basılı veya görsel yayın yapan diğer mecralarda yayınlanamaz. "
Fetih Mah. Tahralı Sok. Kavakyeli Plaza C Blok No: 7 D: 5 34704 Ataşehir / İstanbul
+90 (216) 291 13 90
E-bülten Listemize Kaydolun