Bilişim 20 ŞUBAT 2013 / 17:27

Almanya bilişim sektörü ihracatında yüzde 12 ile zirvede

70 ülkeye ihracat gerçekleştiren Türkiye bilişim pazarı, 2012 yılında 33 milyar dolar ihracat gerçekleştirmeyi hedefliyor. İhracat yapılan ülkeler arasında Almanya yüzde 12 ile ilk sırada yer aldı. 8-11 Mayıs tarihleri arasında Almanya'nın Stuttgart ve Karlsruhe şehirlerine sektörel gezi düzenleyen İstanbul Elektrik – Elektronik, Makine ve Bilişim İhracatçıları Birliği, gerçekleştirdiği ticari heyet programı ile Türk bilişim endüstrisini tanıttı. Heyet, Stuttgart’ta katıldığı resepsiyonda SAP, IBM, Porsche, Bosch gibi firmalardan yönetici ve mühendislerle bir araya geldi. Bosch tesislerinde çalışanlar tarafından yapılan gerçekleştirilen sunumla Türkiye'ye neden yatırım yapıldığına ilişkin bilgiler verildi.

1o Mayıs tarihinde Karlsruhe'deki Cloudzone 2012 Fuarı'nı ziyaret eden heyet KMK, PVT, Cyber Forum firmaları ile toplantı gerçekleştirip ardından SAP, Audrriga ve SHE firmalarının stantlarını gezdi. Heyet, 11 Mayıs’ta SAP firmasının kampüsüne ziyaret gerçekleştirerek geziyi sonlandırdı.

2011 yılında 30,5 milyar dolarlık hacim yakalayan Türk bilişim pazarı, 2012 yılında bu rakamı 33 milyar dolara yükseltmeyi amaçlıyor. Önceki yıla göre yüzde 6,3 büyümesi hedeflenen pazar, ağırlıklı olarak Almanya, ABD, BAE, Libya, İngiltere, Azerbaycan ve İsviçre’ye ihracat gerçekleştiriyor.
" Bu sitede yer alan yazılar (içerik) üzerindeki 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu altında düzenlenen tüm maddi ve manevi haklar eser sahibi olan BThaber'e aittir. Söz konusu içerikler eser sahibinin izni olmadan kopyalanamaz, çoğaltılamaz, işlenemez, değiştirilemez veya başka internet sitelerinde ya da basılı veya görsel yayın yapan diğer mecralarda yayınlanamaz. "
Fetih Mah. Tahralı Sok. Kavakyeli Plaza C Blok No: 7 D: 5 34704 Ataşehir / İstanbul
+90 (216) 291 13 90
E-bülten Listemize Kaydolun