Bilişim 14 KASIM 2011 / 15:24

Algı kapıları açılıyor

Sony görüntü algılayıcıların üretimini artırıyor

Sony, görüntü algılayıcı üretim kapasitesini gelecek 2-3 yıl içinde yüzde 50 artıracağını duyurdu. Bu konuda ilk adımlar ise 2012 baharında atılacak.Şirket bir süre önce de dijital fotoğraf makinelerinde ve akıllı telefonlarda kullanılan çiplerin kapasitesini 2012 Mart’ının sonuna kadar 50 bine yükseltmeyi planladığını açıklamıştı. Açıklanan bu son plan ise aylık bazda üretimin 2014 veya 2015 Mart’ında 75 binlere ulaşması demek.

Bu miktar CCD ve CMOS algılayıcılarını kapsıyor. Nagasaki Teknoloji Merkezi’nde kapasite artırımına ek olarak, Sony üretimi artırmak için aynı zamanda kendi döküm yapısını kullanacak. Böylece yatırımda maliyetin artmasının önüne geçilmiş olacak.

Öte yandan Sony, dördüncü CMOS algılayıcısı için Pazartesi günü Nagasaki fabrikasında bir açılış töreni düzenledi. Algılayıcı ekim ayında üçüncü hatta üretime geçti.

Algılayıcıların önümüzdeki dönemde planlanan akıllı şehirler, akıllı evler gibi fikirlerin de altından kalkılabilmesi için çok kritik bir yerde bulunduğunu hatırlatmakta fayda var.