Bilişim 14 EYLÜL 2011 / 16:02

Akıllı telefon kullanıcıları fatura dolandırıcılığının kurbanı oluyor

Akıllı telefon kullanıcıları binlerce liralık fatura tehdidiyle karşı karşıya. Peki ama nasıl?Saldırı, genelde kullanıcıyı bedava videolar yayınlayan bir web sitesine yönlendirmek üzere link içeren e-postalar üzerinden telefona giriş yapıyor. Kullanıcı yönlendirildiği web sitesinde videoyu görüntülerken bu videonun bir fragman olduğu, tamamını izlemek için bir linke tıklamak zorunda oldukları mesajı geliyor. Bu bağlantı kullanıcıyı ücretli bir kayıt sistemine yönlendiriyor.

Web sitesinin hizmet kullanım şartlarını kontrol ettiğinizde, sitenin hizmet ücreti olarak 700 dolara yakın ücret aldığını ve kullanıcı sisteme kayıt olur olmaz bu miktarın faturanıza eklendiğini görebiliyorsunuz. Sistem, eğer bu ödemeyi yapmazsanız açık kullanıcı bilgilerinin yetişkinlere özel içerik dağıtan sitelere dağıtılacağı şeklinde blöf yapma yoluna gidiyor.

Yöntemin kullanıcıları bu kadar kolay kandırmasının altında yatan sebep akıllı telefonlarda çok fazla özel bilginin yer alması ve kullanıcının bu özel bilgilerin gerçekten birilerinin eline geçeceğine dair duyduğu olası endişe.

Bu tarz saldırılardan korunmanın yolu ise akıllı telefonlarda bu tarz oltalama saldırılarını denetleyebilen antivirüs yazılımları kullanmaktan geçiyor.