Bilişim 15 OCAK 2013 / 14:25

Akıllı sayaçlarla milyonlarca lira tasarruf edildi

Akıllı sayaçlarla milyonlarca lira tasarruf edildi

Kocaeli Su ve Kanalizasyon İdaresi Genel Müdürlüğü (İSU), Turkcell’in sayaçları uzaktan yönetmeye imkan sağlayan Akıllı Su Yönetim Sistemi ile ilk 6 ayda 3 milyon liraya varan tasarruf ve fayda sağladığını açıkladı.Akıllı sistemlerin devreye alınmasıyla öncelikle tasarruf sağlanıyor. Bu tasarruf hem çevreci yaklaşımı hem de ekonomiye katkısı nedeniyle tercih edilen bu sistemlerin bir benzerini Turkcell ile İSU işbirliği ile Kocaeli'nde görmek mümkün.

İki kurumun verdiği rakamlara göre, ilk 6 ayda 3 milyon liraya varan tasarruf sağlandı bile. 2013 yılı sonunda bu rakamın 10 milyon liraya ulaşması hedefleniyor. Turkcell’in iş ortağı Manas ile hayata geçirilen sistem, öncelikle su tüketimi yüksek olan bin 200 endüstriyel aboneye uygulanmaya başlandı. Bu aboneler, İSU’nun toplam tüketimin yaklaşık yüzde 35’ini gerçekleştiren endüstriyel abonelerden oluşuyor. Sistemin diğer aboneleri de kapsamına alması planlanıyor.

Turkcell Akıllı Su Yönetim Sistemi ile coğrafi zorluklar nedeniyle okuması yapılamayan sayaçlara M2M (makineler arası iletişim) teknolojisi ile ulaşılabiliyor. Sistem aynı zamanda anlık kesintilerin takip edilebilmesi ile su şebekesinin daha verimli yönetilebilmesini sağlıyor. Ayrıca arıza ya da kesinti halinde ilgili teknik ekiplere anında SMS ile alarm gönderiliyor ve müdahale süreci hızlanıyor. İSU, bu proje ile tasarruf ve maliyet avantajına ek olarak, tam yönetim, tam kontrol, problem oluşmadan önce en hızlı müdahale ve daha iyi hizmet ile tüketici memnuniyetinin artmasını hedefliyor.

M2M teknolojisini kritik nokta oldu

Turkcell Akıllı Su Yönetim Sistemi için İSU ile gerçekleştirilen iş birliğinin kent ekonomisine önemli katkı yapacağını ifade eden Turkcell Genel Müdür Yardımcısı Selen Kocabaş, “Sayaçların uzaktan okunabilmesi, kayıp ve kaçakların önlenmesini, arızalı sayaçların tespitini ve gerektiğinde uzaktan müdahale edilmesini ve personelin etkin yönetimini sağlarken, suyun ekolojik olarak sürdürülebilir şekilde kullanımını destekliyor” dedi.

İSU Genel Müdürü İlhan Bayram da, dünyada su tüketim ölçümlemede sayılı projeler arasında yer alacak bir işe imza attıklarını belirterek, “Ülkemizde de bir ilk olarak akıllı şebekelerde kullanılan M2M teknolojisinden faydalanıp ve gelen verilerin analizini yaparak yüksek tüketimli abonelerde proaktif ve reaktif bir sayaç yönetimi kurduk” dedi. Bayram şöyle devam etti:

“Bu sistemle abonelerimiz internet üzerinden saatlik tüketimlerine ve su kullanım alışkanlıkları ile ilgili birçok bilgiye ulaşabilecek. Özellikle sanayicilerimiz imalat ve işletmelerinde kullanılacakları suyu planlayabilecek ve su tüketimlerini kontrol altına alabilecek. Ayrıca abonelerimize su faturaları elektronik olarak gönderilecek, böylece zamandan tasarruf sağlanacak ve faturalama ile fatura dağıtımından kaynaklanan hataların önüne geçilecek.”
ETİKETLER : turkcell turkcell isu
" Bu sitede yer alan yazılar (içerik) üzerindeki 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu altında düzenlenen tüm maddi ve manevi haklar eser sahibi olan BThaber'e aittir. Söz konusu içerikler eser sahibinin izni olmadan kopyalanamaz, çoğaltılamaz, işlenemez, değiştirilemez veya başka internet sitelerinde ya da basılı veya görsel yayın yapan diğer mecralarda yayınlanamaz. "
Fetih Mah. Tahralı Sok. Kavakyeli Plaza C Blok No: 7 D: 5 34704 Ataşehir / İstanbul
+90 (216) 291 13 90
E-bülten Listemize Kaydolun