Bilişim 23 ARALIK 2014 / 16:08

Ailelerin iletişim masrafları artıyor

Telekomünikasyon sektörünün gelişmesi yönünde yaptığı çalışmalar ile dikkat çeken TELKODER (Serbest Telekomünikasyon İşletmecileri Derneği) ülkemizde 2014 yılında bir ailenin yıllık ortalama haberleşme giderinin ortalama yaklaşık 1.373 lira olduğunu açıkladı.Telekomünikasyon alanının düzenleyici kuruluşu olan Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu’nun (BTK) yayınladığı veriler ile TELKODER’in yaptığı genel sektör değerlendirmesi sonucunda; bir cep telefonu, bir sabit telefon ve de bir İnternet aboneliğine sahip olan bir ailenin aldığı haberleşme hizmetleri için ayda ortalama 114,45 lira harcadığı belirlendi.

2014 3. çeyrek BTK Türkiye Elektronik Haberleşme Sektörü Üç Aylık Pazar Verileri Raporu’na göre sabit telefona aylık ortalama 23,07 lira ödeniyor. Aynı raporda, 3 GSM operatörünün abonelerinin ortalama aylık ödemelerinin ise 22,97 liraya ulaştığı belirtiliyor. Genişbant internet bağlantısı abonelerinin aylık ortalama gideri ise aylık ortalama 41,4 lira seviyesine gelmiş durumda. Tüm bu giderlere yüzde 18 KDV, mobil telefon için yüzde 25, sabit telefon için yüzde 15 ve internet bağlantısı için yüzde 5 olarak belirlenen Özel İletişim Vergisi olarak devlete ödenen toplam 27 lira tutarında vergiler eklendiğinde bir ailenin ortalama haberleşme gideri ayda ortalama 114,45 liraya, yılda ise yaklaşık 1.373 liraya ulaşıyor.

Ortalama 4 kişiden oluşan bir ailenin tüm fertlerinin cep telefonu kullandığı düşünüldüğünde ise 114,45 liralık haberleşme giderinin ortalama 213 liraya yükseldiği görülüyor. Bir internet, bir cep telefonu ve bir sabit telefon aboneliği bulunan bu ailenin tüm üyelerinin cep telefonu kullandığı varsayıldığında ise bahsi geçen yıllık haberleşme gideri de ortalama 2.556 liraya çıkıyor.

Konuya ilişkin görüşlerini paylaşan TELKODER Yönetim Kurulu Başkanı Yusuf Ata ARIAK, haberleşme hizmetlerinin artık vazgeçilmez bir ihtiyaç haline geldiğini belirterek, sözlerini şöyle sürdürdü:

“Haberleşme hizmetlerini hayatımızın her anında kullanıyoruz. Mobil ya da sabit telefon ve İnternet olmayan bir hayatı düşünemez hale geldik. Bu haberleşmenin aile giderlerinde önemli bir yer edinmesini sağlıyor. Sanılanın aksine, ön planda gözüken işletmecilerin yanısıra işini kanunlara uygun, düzgün, kaliteli yapan ve uygun fiyatlar sunan alternatif işletmeciler de mevcut. TELKODER olarak sabit telefon ve internet hizmeti sunan çok sayıda üyemiz bulunuyor. Tüketiciler http://www.telkoder.org.tr/uyelerimiz adresinde bulunan şirketlerden istediklerini seçerek hizmet alabilirler.”
ETİKETLER : BTK telkoder
" Bu sitede yer alan yazılar (içerik) üzerindeki 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu altında düzenlenen tüm maddi ve manevi haklar eser sahibi olan BThaber'e aittir. Söz konusu içerikler eser sahibinin izni olmadan kopyalanamaz, çoğaltılamaz, işlenemez, değiştirilemez veya başka internet sitelerinde ya da basılı veya görsel yayın yapan diğer mecralarda yayınlanamaz. "
Fetih Mah. Tahralı Sok. Kavakyeli Plaza C Blok No: 7 D: 5 34704 Ataşehir / İstanbul
+90 (216) 291 13 90
E-bülten Listemize Kaydolun