Bilişim 20 EYLÜL 2012 / 11:20

Ağ bağlantısı yüzde 3000 artacak

Cisco’nun araştırmalarına göre ağ bağlantısı yüzde 3000 artacak, sanallaştırma oranı yüzde 50’yi geçecek ve çalışanların iş yerine getirdikleri kişisel cihaz sayısı ortalama 3’e çıkacak.Cisco, iş dünyasının yeni bulut-tabanlı modellerden faydalanırken daha konsolide ve sanallaştırılmış bir çevreye doğru giden yolda veri merkezlerinin her gün karşılaştığı tehditlere karşı bir dizi güvenlik çözümünü duyurdu.

Çözümler veri merkezlerinin ve güvenlik profesyonellerinin yüksek kapasite ve mobil iş gücü ihtiyacı için güvenlik gücünü uçtan uca artırmak üzere tasarlandı. Duyurulan güvenlik çözümleri içinde güvenlik duvarı Cisco Adaptive Security Appliance (ASA), için yüksek oranda ölçeklendirilebilir bir yazılım olan multi- tenant ortamlar için sanallaştırılmış ASA, veri merkezi seviyesindeki IPS’ni içeren çözümler ve daha mobil ve üretken bir iş gücünün gerekliliklerini karşılamak için Cisco AnyConnect Secure Mobility Client geliştirmelerini kapsıyor.

Sanallaştırma ve bulut eğilimleri veri merkezleri işleyişinde çok büyük değişiklikler gerektiriyor ve BT hizmetlerinden iş modellerine ve mimarilere tüm süreci etkiliyor. Bu yeni eğilimlerin veri merkezlerindeki değişiklikle birlikte getirisi daha düşük yatırım oranı, ek gelir artışı ve küreselleşmenin gerektirdiği verimlilik, esneklik ve ölçeklendirilebilirlik oluyor.

Bu yeni çözüm serisi ile Cisco; güvenlik kavramanın değişen yüksek performanslı sanal ve bulut çevrelerin ve artan karmaşık yapıların, uyumluluğun ve iş yerine kendi cihazlarını getiren çalışanların ihtiyaçlarını yakalamasını sağlıyor.

Veri merkezlerinde değişim kaçınılmaz olacak

Cisco’nun son araştırmalarına göre:

• 2015 yılı itibarıyla her bir saniyedeki uygulama trafiği ve ağ bağlantısı yaklaşık yüzde 3000 oranında artmış olacak.

• 2013 yılı itibarıyla veri merkezlerindeki sanallaştırma oranı yüzde 50’yi geçecek.

• Çalışanların şirket ağına bağladıkları cihaz sayısı ortalama kişi başına 3’e çıkacak.

Veri Merkezlerinin değişen ihtiyaçlarının karşılanması için 3 ihtiyaç öngörülüyor:

Ölçeklenebilir güvenlik: Çoğu veri merkezinin üzerindeki veri ve işlem miktarı sürekli artan bir performans gerektiriyor. Güvenlik, en yüksek seviyede koruma sağlarken bu sürekli artan performans ihtiyacını karşılayabilecek ölçeklendirme yetisine sahip olmalı.

Fiziksel ve sanal: Günümüz veri merkezleri artık sadece fiziksel kurulumlardan oluşmuyor. Bunun yerine iş dünyasının özel ihtiyaçlarını karşılamak için yapılanmış fiziksel, sanal ve bulut altyapılarının bir karışımı olarak karşımıza çıkıyorlar. Güvenlik politikalarının da bu melez çevrelerde istikrarlı bir şekilde çalışacak yetiye sahip olması gerekiyor.

İş modeline entegrasyon: Güvenlik, veri merkezi yöneticileri için önemli bir konu olmasına rağmen tek sorunları değil. Yöneticilerin aynı zamanda iş/BT uyumuna da odaklanmaları ve Servis Seviyesi Anlaşmaları’nı tehdit edecek ve performansı düşürecek dar geçitlerden kaçınmaları gerekiyor. Bunun için güvenliğin, ağ yapılanmasının entegre bir parçası olması çok önemli.

Güvenliğin birleşik veri merkezlerinin korunmasını sağlamak için tüm ağ ile entegre olması gerektiği prensibi ile çalışan Cisco, ağ politikalarının tüm fiziksel ve sanal dünya ile birleşik olması, sanal cihazlar arası iletişimin güvenliğinin sağlanması ve kablolu veya mobilden uygulamalara erişimin korunması gerektiğine inanıyor. Müşteriler buluta taşınmanın ve daha esnek, cihaz bağımsız bir kurumsal kültürün yollarını ararken bu güvenlik yaklaşımı kaçınılmaz bir hale geliyor.

Konu ile ilgili açıklama yapan Cisco Türkiye Güvenlik Ürünleri Satış Direktörü Ali Fuat Türkay, “Dünya internet trafiğinin yaklaşık yüzde 70’i ve dünya e-posta trafiğinin yüzde 30’u Cisco ağları üzerinden akıyor. Bu Cisco’nun ağlar üzerinde daha bilinçli güvenlik kararları alması için gerekli bilgiyi kazanmasını sağlıyor. Şirketlerin veri merkezi sanallaştırması ve bulutun sağladığı iş fırsatlarını rahatlıkla görebilmeleri için güvenlik bir ayak bağı değil bir gereklilik olarak görülmeli” dedi.
" Bu sitede yer alan yazılar (içerik) üzerindeki 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu altında düzenlenen tüm maddi ve manevi haklar eser sahibi olan BThaber'e aittir. Söz konusu içerikler eser sahibinin izni olmadan kopyalanamaz, çoğaltılamaz, işlenemez, değiştirilemez veya başka internet sitelerinde ya da basılı veya görsel yayın yapan diğer mecralarda yayınlanamaz. "
Fetih Mah. Tahralı Sok. Kavakyeli Plaza C Blok No: 7 D: 5 34704 Ataşehir / İstanbul
+90 (216) 291 13 90
E-bülten Listemize Kaydolun