Bilişim 25 AĞUSTOS 2011 / 11:19

Acı ilacı bu kez Google'a içirdiler

Google ilaç reklamı yapayım derken kendi hapı yuttu

İnternet devi Google, ABD'deki tüketicilere yasadışı ilaç sattığı gerekçesiyle Kanadalı bir ilaç şirketinin online reklamlarını yayınladığı için 500 milyon dolar ceza ödeyecek. Bu cezayı ödeyerek Google, reklamlardan kâr elde etmekten dolayı ABD’de cezai kovuşturmaya uğramaktan kendini kurtarmış olacak. Federal yetkililer, 500 milyon doların şirketin reklamlar ve ilaç satışından elde edilen gelirden elde ettiği hasılatı temsil ettiğini belirtti.

Bu reklamlara en başından izin vermemesi gerektiğini belirten Google, açıklamasında “Aslında Kanada ilaç sektörünün reçeteli ürünlerinin ABD’de reklamlarını bir süre önce yasaklamıştık. Ama görünen o ki, bu tarz reklamlara Google’da ta en başında izin vermememiz gerekirdi” yorumuna yer verdi.

ABD Adalet Bakanlığı, ilaç satışı üstünde kontrollerin yetersiz kalmasından şikayetçi. Çünkü Kanada’da reçeteli ürünler konusunda Kanada’ya ait yasal düzenlemeler var. Kanadalı ilaç şirketleri de reçeteli ürünleri Kanada yasalarının kapsamına girmeyen ABD vatandaşlarına ulaştırıyor. Hatta birçok Kanadalı ilaç şirketi, Kanada yerine diğer ülkelerde bol bol rastlanan, ilaç düzenlemelerine uymayan ilaçları da satıyor. Bakanlığa göre bu ilaçların bir bölümü doktor reçetesi olmaksızın satın alınıyor.
" Bu sitede yer alan yazılar (içerik) üzerindeki 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu altında düzenlenen tüm maddi ve manevi haklar eser sahibi olan BThaber'e aittir. Söz konusu içerikler eser sahibinin izni olmadan kopyalanamaz, çoğaltılamaz, işlenemez, değiştirilemez veya başka internet sitelerinde ya da basılı veya görsel yayın yapan diğer mecralarda yayınlanamaz. "
Fetih Mah. Tahralı Sok. Kavakyeli Plaza C Blok No: 7 D: 5 34704 Ataşehir / İstanbul
+90 (216) 291 13 90
E-bülten Listemize Kaydolun