Bilişim 25 AĞUSTOS 2011 / 10:40

Acer son 10 yıldır ilk kez zarar açıkladı

Acer son 10 yıldır ilk kez zarar açıkladı

Acaba bu kişisel bilgisayar pazarının artık eskisi kadar parlak olmadığına dair güçlü bir işaret olabilir mi? HP PC işini elden çıkarma kararı vermekle doğru mu yapıyor ne? Tayvanlı PC ve bilimum kişisel elektronik cihazları üreticisi Acer, 2010 yılının 2. çeyreğinde 3,6 milyar dolar kar elde eden Acer, 2011'in ikinci çeyreğinde 234 milyon dolar zarar açıkladı. Bu Acer'in son 10 yıldır ilk kez zarar açıklaması anlamına gelse de, aslında son 4 çeyrektir şirketin satışları sürekli düşüşte. 2011 ikinci çeyrek gelirleri de bir önceki yılın aynı dönemine oranla yüzde 23 düşüşe işaret ediyor.

Bu gelişmeler ışığında şirket, bütün bir yıl kârlılığı sürdürmenin kendileri için artık imkansız olduğunu açıkladı. Şirket kişisel bilgisayar pazarında 2010 yılında HP'nin ardından 2. sıraya kadar yükselmişken, 2011'de 5. sıraya kadar geriledi. Aynı dönemde 4. sıradan 2. sıraya yükselen Apple'ın yükselişi ise yüzde 95,9 oldu. Bu rakama iPad satışlarının da dahil olduğunu hatırlatmakta fayda var.Tüm bu gelişmelere rağmen Acer Başkanı J.T. Wang halen tabletlerin etkisini geçici görüyor ve "Tabletin ateşi söndüğünde insanlar yeniden PC'lere dönecek" gibi açıklamalarda bulunuyor. Bu da enteresan bir yorum...

Son dönemde kişisel bilgisayar pazarının aldığı en büyük yara ise dünyada kişisel bilgisayarlar konusunda uzun zamandır birinciliği kimseye bırakmayan HP'nin bu işten çekilme kararı oldu. HP, bilgisayar işini ya birilerine devretmek, ya da artık HP dışında bir grup olarak konumlandırmak istiyor.
" Bu sitede yer alan yazılar (içerik) üzerindeki 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu altında düzenlenen tüm maddi ve manevi haklar eser sahibi olan BThaber'e aittir. Söz konusu içerikler eser sahibinin izni olmadan kopyalanamaz, çoğaltılamaz, işlenemez, değiştirilemez veya başka internet sitelerinde ya da basılı veya görsel yayın yapan diğer mecralarda yayınlanamaz. "
Fetih Mah. Tahralı Sok. Kavakyeli Plaza C Blok No: 7 D: 5 34704 Ataşehir / İstanbul
+90 (216) 291 13 90
E-bülten Listemize Kaydolun