Bilişim 28 NİSAN 2011 / 16:10

Acer’ın umudu tabletler

Acer netbook'tan ümidi kesti tablete yöneldi

Dünyanın en büyük ikincisi PC üreticisi Acer, yönetim değişikliğinin ardından yılın ilk çeyreğinde gelirinde azalma yaşadı. Bunu, ‘mevsimsel bir talep durgunluğu’ olarak tanımlayan şirket, tüm satışlarını artırmak için kolları sıvadı.

Geçen yılın ilk çeyreğine kıyasla şirketin gelirinde yüzde 21,2’lik azalma ile 4.45 milyon dolar seviyesine gerileme kendini gösterdi. Bu gerilemenin aslında yılın ilk yarısında egemen olması, yani bir çeyrek dönem daha sürmesi bekleniyor.

Yılın ikinci yarısından yana ise fazlasıyla umutlu olan şirketi motive eden unsur, yaklaşık iki hafta önce Türkiye'de de tanıtılan tablet bilgisayar satışları. Şirketin CEO’su ve Başkanı Gianfranco Lanci’nin yönetim kurulu ile iş konusunda anlaşmazlık yaşayıp Mart ayında istifa etmesi ve PC sektöründe normal mevsimsel yavaşlama şirketin yılın ilk yarısındaki sıkıntılı verilerinin de temel sebebi. Şirketin yeni CEO’su J.T. Wang ise, yılın ikinci yarısında durumun daha farklı olacağı kanısında.

Tablet rekabeti dizüstü bilgisayarlara yarıyor

Analistlere göre, tablet ürünlerin rekabeti şirketin laptop satışlarını olumlu etkiliyor. Yılın ilk çeyreğinde şirket gelirlerinde laptop’ların payı yüzde 66 oldu. Şirket bu yıl yaklaşık 7 milyon tablet satmayı hedefliyor ve bunların bazıları Google’ın Android 3.0 işletim sistemini kullanacak. Bu da Acer’ın gelir artışına, genel piyasa trendlerinin ışığında yardım edecek. Wang’a göre PC’lerle kıyaslandığında, tabletlerin ve akıllı telefonların kâr marjı çok daha yüksek.

Öte yandan şirket, ilk Android 3.0 tabletini ABD’de bu ay pazara sundu ve olumlu tepkiler aldı. Pazar araştırma şirketi Ovum’un tahminlerine göre, her markadan tablet ve akıllı telefonlar hariç, tüm mobil internet araçlarının üretimi geçtiğimiz yıl toplam 14,16 milyon oldu ve bu yıl 32,93 milyon, 2012 yılında 59,68 milyon, 2015 yılında ise 150,13 milyona ulaşacak.

Acer'ın tablet bilgisayarları ile ilgili bilgi için http://www.btnet.com.tr/23963-acerin-tablet-serisi-iconia.html adresini kullanabilirsiniz.
ETİKETLER : acer acer iconia android pc
" Bu sitede yer alan yazılar (içerik) üzerindeki 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu altında düzenlenen tüm maddi ve manevi haklar eser sahibi olan BThaber'e aittir. Söz konusu içerikler eser sahibinin izni olmadan kopyalanamaz, çoğaltılamaz, işlenemez, değiştirilemez veya başka internet sitelerinde ya da basılı veya görsel yayın yapan diğer mecralarda yayınlanamaz. "
Fetih Mah. Tahralı Sok. Kavakyeli Plaza C Blok No: 7 D: 5 34704 Ataşehir / İstanbul
+90 (216) 291 13 90
E-bülten Listemize Kaydolun