Bilişim 08 EKİM 2012 / 14:26

ABD Komitesi Huawei ve ZTE'ye yüklendi

Çin’in telekom altyapı sağlayıcıları yine güvenlik şüpheleriyle karşı karşıya kalırken, ABD’den ilk kez bu kadar açık şekilde tepki geldi.Amerika Birleşik Devletleri’nin (ABD) hükümet ve askeri zekâ programlarına yönelik çalışmalarda bulunan ABD Temsilciler Meclisi Komitesi (The House of Representatives’ Intelligence Committee) Çin’in telekom altyapısı sunan şirketleri Huawei ve ZTE’ye güvenilmemesi gerektiğini açıkladı. Bu akşam saatlerinde yayımlacak raporda, her iki şirketin ABD’de satın alma gerçekleştirmesi ve hükümet ya da özel sektör şirketleriyle iş yapmasının engellenmesi gerektiği vurgulandı.

Bloomberg'in aktardığı habere göre, ulusal bir tehdit olarak görülen iki şirket hakkında yapılan 11 aylık araştırma sonucunda ortaya çıkan raporda, hızla büyüyen şirketlerin tehdit oluşturduğu fikri ortaya çıktı.

Çalışanların sahibi olduğu Huawei, İsveçli Ericsson’dan sonra gelirlerine göre dünyanın en büyük ikinci telekom altyapı üreticisi konumunda bulunuyor. ZTE ise bu sıralamada beşinci sırada yer alıyor. Küresel taşınabilir telefon pazarındaysa ZTE dördüncü, Huawei altıncı sırada bulunuyor.

İki şirketin de tarihsel olarak Çin hükümeti ve ordusuyla doğrudan bağlantısı bulunması, birçok ülkenin tavrında belirleyici oluyor. Şirketler daha önce de telekom altyapılarını kullanarak görüntüleme hatta uzaktan kontrol suçlamalarıyla karşılaşmıştı. Huawei Avustralya’nın en büyük altyapı dönüşümünde güvenlik endişeleri nedeniyle ihale dışı kalmıştı.Britanya’da Huawei bu algıyı yıkmak için test merkezi kurdu ve Britanya Hükümeti Eski Bilgi İşlem Müdürü John Suffolk’u küresel güvenlik yöneticisi olarak atadı.

ABD’deki telefon pazarındaki payları artıyor

Huawei’nin grup satışlarının yüzde 4’ü ABD piyasasında elde edilirken, ZTE gelirlerinin yüzde 2 ila 3’ü ABD’de gerçekleşti. İki şirketin gelirlerinin çoğunu Verizon, Sprint ve T-Mobile USA gibi operatörlerle yapılan anlaşmalar sonucunda satılan cep telefonları oluşturdu.

Nomura Securities’ten Huang Leping’in yorumlarına göre, eğer sadece telekom ekipmanları açısından bir karar alınırsa bu şirketler için şimdilik bir sorun teşkil etmeyecek. Zira iki şirketin de telefonları pazar paylarını sürekli artırmaya devam ediyor.

CBS’teki haber programına katılan ABD Temsilciler Meclisi Komitesi Başkanı Mike Rogers, Huawei ile iş yapmayı planlayan ABD şirketlerine yönelik, “Eğer fikri mülkiyet haklarınızı, müşterilerinizin gizliliğini önemsiyor ve ABD’nin ulusal güvenliğini düşünüyorsanız kendinize başka bir sağlayıcı bulun” ifadesinde bulundu.

Çin’in telekom şirketleri üzerindeki güvenlik şüphe bulutuyla ilgili tartışmaların süreceği açıkça görülüyor. Huawei ve ZTE için güven kazanmak gün geçtikçe zorlaşıyor. Daha önce Huawei'nin şirketlere yaptığı güvenlik konusunda birlik çağrısıyla ilgili haberimize http://www.btnet.com.tr/56433-huawei-siber-guvenlik-konusunda-birlik-cagrisinda-bulundu.html adresinden ulaşabilirsiniz.
" Bu sitede yer alan yazılar (içerik) üzerindeki 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu altında düzenlenen tüm maddi ve manevi haklar eser sahibi olan BThaber'e aittir. Söz konusu içerikler eser sahibinin izni olmadan kopyalanamaz, çoğaltılamaz, işlenemez, değiştirilemez veya başka internet sitelerinde ya da basılı veya görsel yayın yapan diğer mecralarda yayınlanamaz. "
Fetih Mah. Tahralı Sok. Kavakyeli Plaza C Blok No: 7 D: 5 34704 Ataşehir / İstanbul
+90 (216) 291 13 90
E-bülten Listemize Kaydolun