Bilişim 16 MAYIS 2012 / 07:37

ABD büyük veriye neden 200 milyon dolar yatırıyor?

ABD büyük veriye neden 'büyük para' yatırıyor?

ABD Hükümeti, “büyük veri araştırma ve geliştirme inisiyatifi” başlığı altında bir programa dev bir harcama yapacak.Teknolojinin trendlerini kurumsal alanda takip eden şirketler başarılı olarak, zirveye oynuyor. Benzer bir durum aslında ülkeler için de geçerli. ABD hükümeti, büyük veri konusunda 200 milyon dolarlık bir harcama yapacağını açıkladı.

“Büyük veri araştırma ve geliştirme inisiyatifi” adı verilen program, hükümetin büyük ve karmaşık sayısal veri yığınlarından bilgiyi ayıklayarak değerlendirmeyi amaçlıyor. Program için ayrılan bütçeyi birçok devlet kurumu kendi araştırmaları için kullanacak.

Beyaz Saray Bilim ve Teknoloji Sorumlusu ve Başkan Yardımcısı Dr. John Holdren’in açıklamasına göre, süper bilgisayar ve internetin gelişimiyle bilgi teknolojilerine yapılan Ar-Ge çalışmalarının çok önemli avantajlar sağlıyor. İnisiyatif ile bilimsel keşifler, çevre ile biyomedikal araştırmalar, eğitim ve ulusal güvenlik konularında büyük veri kullanımının artırılması hedefleniyor.

Veri merkezlerini azaltılarak tasarruf edilmesi hedefleniyor

Projedeki bir diğer ilginç detay da genel bulut altyapısının kullanılacak olması. Oysa ABD hükümeti 2015 yılına kadar tasarrufa gidilmesi amacıyla, ülkedeki veri merkezi sayısını yüzde 40 azaltarak 5 milyar dolar kazanmayı hedefliyor. ABD’de şu anda 3 bin 133 veri merkezi bulunuyor.

Ülkemizde de büyük veri konusunun gelişimi ve kamunun daha iyi hizmet verilebilmesi için devlet inisiyatifinin oluşması hem şirketleri hem de vatandaşları memnun edebilir. Tabii ABD'nin büyük veriye olan ilgisi sosyal medya ve çeşitli araçlar üzerinden potansiyel suçlular ve vatandaşlarını takip etmek için de olabilir.

Ülkemizdeki önemli şirketleri bir araya getirdiğimiz büyük veri haberine http://www.btnet.com.tr/49198-veri-cesitleniyor-buyuk-veri-imdada-yetisiyor.html , ABD’nin büyük veri ile ilgili oluşturduğu inisiyatifin detayları için http://www.whitehouse.gov/sites/default/files/microsites/ostp/big_data_press_release_final_2.pdf adresinden ulaşabilirsiniz.
" Bu sitede yer alan yazılar (içerik) üzerindeki 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu altında düzenlenen tüm maddi ve manevi haklar eser sahibi olan BThaber'e aittir. Söz konusu içerikler eser sahibinin izni olmadan kopyalanamaz, çoğaltılamaz, işlenemez, değiştirilemez veya başka internet sitelerinde ya da basılı veya görsel yayın yapan diğer mecralarda yayınlanamaz. "
Fetih Mah. Tahralı Sok. Kavakyeli Plaza C Blok No: 7 D: 5 34704 Ataşehir / İstanbul
+90 (216) 291 13 90
E-bülten Listemize Kaydolun