Bilişim 07 ARALIK 2011 / 11:44

AB, Apple hakkında inceleme başlattı

AB, Apple hakkında inceleme başlattı

Avrupa Birliği rekabet kurumları Apple’ın yayıncı kuruluşları etki altına alarak e-kitap fiyatlarını artırdığı şüphesiyle inceleme başlattı.Dünyadaki basılı kitap satışlarında azalma sürerken e-kitap indirme oranları hızla artıyor. Ortaya çıkan ekonomik getiri ve devasa piyasa için Amazon uzun süredir yürüttüğü çalışmalar nedeniyle oldukça avantajlı görünüyor. Amazon Kindle ile önemli bir pazar payını şimdiden elde etmiş durumda. Bunun yanında Apple da iPad ile e-kitap piyasasından pay almak istiyor.

Avrupa Birliği rekabet kurumlarının çalışmaları sonucunda, 2010 yılında iPad ve iBookstore’un açılışı sırasında Apple’ın beş büyük yayıncıya e-kitap fiyatlarını artırmaları konusunda yardımcı olduğu şüphesiyle inceleme başlatıldı.

2010 yılında görülen fiyat artışının oldukça keskin olması nedeniyle başlatılan soruşturmada, Apple’ın yayıncılara kendi fiyatlarını belirlemesine izin verdiği ilk satış platformu olduğu hatırlatıldı. Daha öncesinde yayıncılar kitabın fiyatını belirliyor, satışı gerçekleştiren platform okuyuculara istediği fiyattan kitapları sunuyordu.

Satış fiyatlarının yayıncılar tarafından belirlenmesi endişe yaratıyor

İnceleme içerisinde yer alan yayıncılar arasında Hachette Livre, Rupert Murdoch’ın sahibi olduğu Harper Collins, Simon & Schuster, Penguin ve Verlagsgruppe Georg von Holtzbrinck bulunuyor.AB’nin incelemeyi başlatmasından önce de yayıncılara satış fiyatlarının belirlenme yetkisinin verilmesiyle kitap satışı yapanlar arasındaki rekabetin önüne geçileceği düşüncesi baskın gelmişti.

Yine de Boston Üniversitesi’nden Keith Hylton’ın ifadesine göre, yayıncılara fiyat belirleme yetkisinin verilmesi önemli derecede rekabetin önüne geçmez. Hylton, “Kitap satan şirketlerin yeniden fiyatlayarak satış yapmaması onların özel indirim denemelerinin önüne geçebilir. Bunun da dolaylı yoldan rekabeti zayıflattığı yorumlanabilir ancak Apple’ın yaptığı hamlenin rekabete doğrudan zarar verdiğini söylemek mümkün değil” dedi.