Bilişim 29 KASIM 2011 / 14:24

92 yıllık Olympus arınmak için varlıklarını mı satacak?

Olympus aklanmak için varlıklarını mı satacak?

Son dönemde adı skandallarla anılan Olympus, iş yapısına dair kurum içi bir rapor hazırladı. Sebep ise, 92 yaşındaki şirketin muhasebe skandalından kurtulabilmek için varlıklarını satması ihtimalinin yüksek sesle konuşulur hale gelmesi. Reuters’in haberine göre şirket bir yandan varlık satışı opsiyonunu değerlendirirken, bir taraftan da çok eleştiriler kurumsal yönetim uygulamalarında reform yapmanın yollarını arıyor.

Reuters’in ulaştığı ve şirketin de daha sonra doğruladığı bilgilere göre, Başkan Shuichi Takayama, Olympus çalışanlarına yazdığı bir notta, en uygun iş yapısını ve en düzenli kârlılık sistemini oluşturacaklarını, böylece işin daha da gelişmesi için uygun olan yapıyı destekleyeceklerini belirtiyor.

Halen polis soruşturması altında olan ve Tokyo borsasından çıkarılma riskiyle karşı karşıya bulunan Olympus, faaliyetlerini bu skandalın dışında tutabilmek için yoğun çaba harcıyor. Bu çabaların karşılığında, altı hafta önce patlayan skandalın ardından Olympus’un global bazda neredeyse tekel olduğu, 2,6 milyar dolarlık temel faaliyet alanı olan tanısal endoskopi cihazlarına yönelik çalışmalarında bir bozulma görünmüyor.

Ama şirketin kamera bölümü zarar yazmaya başladı. Şirket mikroskop, endüstriyel test sistemleri ve cep telefonları alanında da çalışmalar yapıyor. Bu bölüm, aynı zamanda skandalı soruşturan Japon yetkililerin de odaklandıkları temel nokta.

Yatırım bankacılarına göre, hem endoskop hem de kamera pazarındaki rakipleri de, şirketi zor durumda bırakan olaylara dair gelişmeleri yakından takip ediyor. Ama genel kanı, süreç ve soruşturma netleştikten sonra şirketin bu bölümlerini satın almak isteyenlerin ortaya çıkabileceği yönünde.